В Україні планується створення заводу для виробництва екологічно чистого водню та аміаку.
У рамках кліматичної конференції COP29, що проходить у Баку, Україна та США оголосили про старт трьох нових ініціатив у галузі малих модульних реакторів (ММР). Загальний обсяг фінансування цих проєктів становитиме 30 мільйонів доларів, як повідомляє Міністерство енергетики України.
Зазначається, що партнерство реалізовуватиметься в рамках програми FIRST (Базова інфраструктура для відповідального використання технології малих модульних реакторів).
Програма передбачає реалізацію трьох тісно пов'язаних ініціатив: створення пілотного заводу для виробництва екологічно чистого водню та аміаку (ініціатива "Чисте паливо"), перетворення вугільних електростанцій на використання ММР (ініціатива "Фенікс") та розробка стратегії декарбонізації сталеливарної галузі за допомогою ММР (ініціатива "Чиста сталь"), - зазначено у повідомленні.
Проєкти реалізовуватимуться за участю провідних енергетичних компаній та науково-дослідних установ України та США.
У Міністерстві енергетики підкреслили, що технологія маломасштабних модульних реакторів (ММР) має значні переваги в порівнянні з традиційними атомними електростанціями. Серед цих переваг — модульний підхід до виробництва, зручність транспортування, підвищений рівень безпеки та зниження початкових інвестицій. Розвиток цієї технології вважається ключовим елементом відновлення України після війни, що сприятиме зміцненню енергетичної безпеки та процесам декарбонізації економіки.
Малі модульні реактори - новітня технологія, яка розглядається як можлива альтернатива для традиційних великих АЕС. Вони проєктуються меншими за потужністю (до 300 МВт), тому їм потрібна буде вдесятеро менша площа. Вони складаються з модулів, які можуть виготовлятися на заводах і збиратися в місці розташування.