У серпні та вересні Росія підвищила обсяги перевалки нафти завдяки використанню "тіньового флоту" до 83%, - зазначив Амелін.
У серпні 2024 року виручка путінскього режиму від експорту копалин палив становила 636 млн євро на день, зазначаэ експерт.
У серпні 83% від загального обсягу російської морської сирої нафти було перевезено "тіньовими" танкерами. Про це заявив співзасновник та директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін на своїй сторінці у Facebook.
За даними відстеження суден і звітами портових агентів, за тиждень до 8 вересня 29 танкерів завантажили 21,99 млн барелів російської сирої нафти. Обсяг зріс із 21,67 млн барелів на 29 судах попереднього тижня. Це означає, що щоденне постачання сирої нафти морем росією за тиждень, що закінчився 8 вересня, зросло приблизно на 40 000 барелів до 3,14 мільйона на добу.
"Танкери, що належать чи застраховані в країнах, що застосовують цінову межу, припало 19% від загальної вартості російської сирої нафти, що експортується у серпні. У серпні 2024 року виручка Росії від експорту копалин палив (нафта, газ, вугілля) становила 636 млн євро на день, а доходи від морської сирої нафти 186 млн євро на день", - зазначив експерт.
Він нагадав, що тіньовий флот виріс вже до 1800 суден минулого року. Це майже 15% світового флоту нафтових танкерів. Роль нафтового сектора в бюджеті Росії у 2023 році - 26% (1/4 бюджету). При цьому на фінансування війни росія витрачає 1/3 свого бюджету.
"Кожен долар, отриманий Росією від продажу нафти, в основному, є доларом, що використовується для вбивства українців", - підкреслив він.
Нагадаємо, за даними Bloomberg, маловідомі компанії, у тому числі створених менш ніж рік тому, брали участь в експорті з Росії близько 1,5 млн барелів нафти на день.
Однією з основних компаній є Coral Energy, заснована громадянином Азербайджану Тахіром Гараєвим. Наприкінці серпня стало відомо, що Coral Energy Group змінила свою назву на 2Rivers Group після завершення викупу акцій менеджментом компанії. Протягом 2022-2023 років компанія неодноразово згадувалася у західних ЗМІ як один із найвпливовіших операторів на ринку продажу російської нафти та нафтопродуктів. Відомо, що Гараєв започаткував свою справу у 2010 році і до травня 2023 року контролював 100% акцій Coral Energy через складну корпоративну структуру. Ця компанія стала важливим елементом у схемах перепродажу російської нафти, використовуючи непрозорі механізми, що могли зацікавити навіть високопосадовців, зокрема Ігоря Сечіна.
У травні 2023 року він здійснив передачу 60% акцій провідної компанії, що управляла Coral, наступним особам: Талат Сафаров отримав 45%, Ахмед Керімов — 35%, а Анар Мадатлі — 20%. Варто зазначити, що Анар є шурином Гараєва.
Окрім Coral, до зазначеної структури приєдналася компанія Matterhorn Group FZE, яка, в свою чергу, є власником Apeiron Energy DMCC. Керівником Apeiron Energy є британський громадянин Тімоті Марк Піт, який є бізнес-партнером Тахіра Гараєва. Варто зазначити, що Піт раніше також був зареєстрований як номінальний власник Coral.