"Трамп стане більш прихильним до Путіна": тепер підтримка України лежить на плечах Європи, - The Atlantic.
Автор зазначає, що найбільш оптимістичний сценарій для України та її союзників полягає в тому, що Трамп не ухвалить рішення про вихід США з НАТО і дозволить Європі закуповувати американську зброю для українських збройних сил.
Європейські країни повинні усвідомити, що після інавгурації Дональда Трампа допомога США може припинитися, і розробити власні плани - не лише для підтримки України в її екзистенціальній боротьбі, але й для захисту власної безпеки, оскільки глобальна роль Штатів зменшується.
У своєму матеріалі для The Atlantic професор стратегічних досліджень Університету Сент-Ендрюса в Шотландії Філліпс Пейсон О'Брайен зазначає, що Україна та її союзники можуть сподіватися на те, що Трамп залишиться в НАТО і надасть дозвіл європейським країнам на закупівлю американської зброї для підтримки України.
До того ж, Вашингтон, імовірно, перестане очолювати глобальну опозицію агресії РФ та перейматися результатами російсько-української війни - найбільшої війни в Європі з 1945 року.
"Адже президент Сполучених Штатів буде ближче особисто до глави найбільшої диктатури Європи, ніж до будь-кого з демократично обраних лідерів континенту", - пояснює О'Брайен.
Ці лідери вже давно повинні були почати підготовку до можливого нового президентського терміну Дональда Трампа, однак минулий рік багато європейців "пережили завдяки надії". Усі вважали, що після подій 6 січня 2021 року, коли прихильники Трампа атакували Капітолій, його популярність знизиться, і ніхто не підтримає його кандидатуру.
В даний час можна зробити розумний висновок, що США, ймовірно, більше не братимуть на себе зобов'язання щодо захисту Європи від Росії та інших загроз. Лідери повинні розглянути можливість існування світу, де НАТО більше не функціонує, або де Сполучені Штати не виконують провідну роль у цьому альянсі. З психологічної точки зору, це може бути навіть більш тривожним, ніж у практичному вимірі. Європа, що представлена демократичними країнами, які мають зв'язки з такими структурами, як НАТО та Європейський Союз, володіє економічними та технологічними ресурсами для здійснення серйозних оборонних зусиль, - зазначає автор.
Отже, в Європі живе велика і добре освічена частина населення, яка може забезпечити потреби сучасних збройних сил. Крім того, європейський військовий потенціал є значним і продовжує розвиватися. Проте існують і численні вразливості, які варто враховувати.
Європа створила безліч військово-технічних систем, однак їхнє виробництво здійснюється в обмежених обсягах. Цей ексклюзивний підхід до розвитку оборонних можливостей ускладнюється недостатніми інвестиціями в логістичні процеси та обмеженими можливостями швидкого та надійного виробництва запасів і обладнання, що є необхідними для підтримки військових операцій.
Прискорити збільшення виробництва виявиться непросто, але це вкрай важливо. Однак, першочерговим завданням для Європи повинно стати підтримання України на випадок, якщо Трамп вирішить призупинити американську допомогу. Європейські країни здатні надати більше боєприпасів, систем протиповітряної оборони та ракет дальнього радіусу дії.
Крім того, європейські демократії мають можливість співпрацювати з Україною для модернізації та розширення її потенціалу в сфері безпілотних літальних апаратів, що сприятиме розвитку цієї індустрії і в інших країнах Європи.
"Європа та навіть США можуть взяти приклад з України в сфері безпілотних літальних апаратів. В Україні спостерігається швидкий інноваційний цикл, де значні досягнення реалізуються всього за кілька місяців або навіть тижнів."
Україна потребує можливості налагодити серійне виробництво тих безпілотних технологій, які розробляються в країні. Для цього потрібні спеціалізовані компоненти, і Європа може з цим допомогти.
Якщо Штати відступлять від підтримки Києва, європейські столиці можуть піти на більш рішучі кроки, які адміністрація Байдена не дозволила через свою надмірну обережність. Так, у Європі можуть дати Україні дозвіл на атаку будь-яких російських військових об'єктів. Росія користується зброєю від своїх партнерів для ударів по українських містах, тож обмеження на застосування західного озброєння "не має жодного сенсу", пояснює О'Брайен.
Європейські нації могли б вжити ще рішучіших заходів, розгорнувши свої війська в Україні, принаймні на західних рубежах, щоб перехоплювати російські ракети та безпілотники. Окрім того, європейські сили могли б активно підтримувати навчання українських військових безпосередньо на території країни, надаючи допомогу в сфері протиповітряної оборони та організовуючи тренування.
Безперечно, Європа стикається з викликом, пов'язаним із колективними діями. У Німеччині уряд канцлера Шольца опинився на грані падіння. І навіть якщо йому вдасться уникнути катастрофи, навряд чи він знайде в собі сміливість для рішучих дій на підтримку України.
І все ж найбільша перешкода - ментальна. Після десятиліть очікування від США мудрих і рішучих дій на захист ширшого демократичного світу Європа повинна почати думати і діяти самостійно і у власних інтересах, вважає автор:
"Повернення Трампа свідчить про те, що потрібно буде зіткнутися з ситуаціями, які раніше здавалися немислимими. В Україні може виникнути нова Європа."
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок закликала негайно збільшити допомогу Україні. Голова РФ Володимир Путін може скористатися перехідним періодом у США, поки Дональд Трамп не стане президентом. Бербок наголосила, що Україні має бути надано все, що Європа може запропонувати.
Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель зазначає, що перемога Трампа на виборах веде до змін у світі, що вимагає від Європи зміцнення своїх позицій. Він підкреслює, що обрання Трампа може стати для Європи шансом на нове пробудження.