Николай Княжицкий: Карпаты связывают народы – Via Carpatia в центре столицы – Блоги | OBOZ.UA
Война не должна стать причиной утраты культурных ценностей. Наоборот, культура имеет силу объединять и вдохновлять. VII Форум Виа Карпатия, который пройдет в Киеве с 11 по 13 ноября, сосредоточит внимание на вопросах культуры, безопасности и дипломатии.
В этом году в рамках Форума Via Carpatia состоится значительная встреча между Украиной и Польшей. Соседям важно понимать друг друга, и тем для обсуждения у нас предостаточно.
Далее текст на языке оригинала
З цієї причини ми сподіваємося на приїзд делегації, що складатиметься з парламентарів і представників державних органів. На чолі цієї групи стоятиме Марцін Босацький, голова польсько-української парламентської групи. Очікуються значущі дискусії стосовно майбутнього.
Обговорення на панелях зосередяться на таких темах, як енергетичний сектор, інвестиційні можливості, освітні питання, культурні аспекти та, безумовно, оборона.
В очікуванні російської агресії Польща почала наймасштабніше у своїй історії переозброєння серед країн Євросоюзу. Кошти виділяються колосальні, практично створюється нова армія. 5% польського ВВП йде на армію, а це майже 50 мільярдів доларів.
Велику частину цього проєкту можна реалізувати в Україні. Наприклад, німецький оборонний концерн Rheinmetall, один з ключових виробників військової техніки в Європі, вже здійснює подібні заходи в нашій країні. Незабаром компанія завершить будівництво свого другого військового заводу та має намір звести в Україні ще чотири таких підприємства.
Українці та поляки можуть спільно стримувати Кремль від повторної агресії та експансії в Європі.
Дискусія обіцяє бути на високому рівні: ми чекаємо на участь міністра оборони Рустема Умєрова, міністра стратегічних галузей Германа Сметаніна та поважну делегацію з Польщі.
Ще однією важливою темою для обговорення є безпека. У ці складні часи нам необхідно визначити, на чому базуватиметься українська стійкість у наступному році, адже це має стати запорукою нашої мрії про перемогу.
А ще на Форумі йтиметься не тільки про війну нинішню, а й про війни минулі. Про ті війни, у яких поляки, пліч-о-пліч з українцями, змагалися проти свого історичного ворога. Говоритимемо про це мовою мистецтва, мовою театру.
Івано-Франківський драматичний театр, очолюваний талановитим Ростиславом Держипільським у співпраці з польською режисеркою Майєю Клечевською, представить виставу "Дзяди" — один із найбільш значущих творів польської літератури та культури, створений Адамом Міцкевичем. Цікаво, що цей твір Міцкевич писав протягом свого життя, але так і не зміг довести його до завершення.
"Дзяди"- це не просто романтичний твір. Це - маніфест польської волі до свободи. Одна з частин цього твору написана після розгрому росіянами Листопадового повстання 1831 року, в якому масово брали участь і українці. Саме гасло "за нашу і вашу свободу", яке тоді було особливо популярним, має залишатися камертоном і нинішніх стосунків між Україною та Польщею. Ми маємо закласти підґрунтя, що збереже наші добрі стосунки в майбутньому, попри сьогоднішню напругу.
Лише недобросовісні політики шукають в минулому енергію для ворожнечі, вперто не помічаючи такі фігури як Станіслав Вінценза. Це визначний польський інтелектуал та гуманіст першої половини XX століття, який відкрив світу магічну Гуцульщину, написавши твір "На високій полонині". Писав польською, але сам казав, що мислить українською. Поляк, який у своєму дворі в Коломиї поставив пам'ятник Івану Франку - перший в історії, чим не постать для тривкого поєднання двох народів?
Минулого року почесну нагороду Станіслава Вінценза отримав видатний український правозахисник та в'язень російських таборів Йосип Зісельс. За весь час існування Форуму Віа Карпатія цю нагороду також здобували такі визначні особистості, як Мирослав Маринович, Іван Малкович, Юлія Паєвська ("Тайра"), Леонід Фінберг та інші, всього шість шанованих представників.
Коли я планував цей фестиваль, моя мета полягала в тому, щоб привернути увагу до прекрасного Гуцульського регіону. Подібним чином діяв і поляк Вінценз, який по-справжньому відчував дух Гуцульщини у всіх її проявленнях.
Хоча цього разу Via Carpatia проходитиме в столиці, а не в традиційних Львові та Івано-Франківську, наша Гуцулія неодмінно займе своє місце на цьому заході.
Цьогорічна Via Carpatia стартує з панельної дискусії "Притулок для культури. Карпати як джерело сил для опору". Обговоримо явище культурного піднесення в умовах війни.
В цілому, на форумі Via Carpatia в Києві заплановано не менше культурних подій, ніж інтелектуальних. Тож запрошую всіх 11-13 листопада!