Відновлення зору за рахунок стовбурових клітин - справжній науковий прорив - Health 24

У своїй революційній розробці вчені представили новий метод, спрямований на відновлення зору у людей з важкими ураженнями рогівки. Цей новаторський підхід, який використовує трансплантацію стовбурових клітин, успішно допоміг чотирьом пацієнтам, що стало важливою віхою в галузі офтальмології.

Про це повідомляє 24 Канал з посиланням на дослідження, опубліковане в The Lancet.

Дивіться також Ложка цього продукту знижує рівень цукру на 35%: що їсти, щоб уникнути діабету

Рогівка ока людини працює завдяки наявності резервуару стовбурових клітин. Якщо цих клітин недостатньо, виникає дефіцит лімбальних стовбурових клітин (LSCD). Це призводить до утворення рубцевої тканини на рогівці, що в свою чергу може спричинити втрату зору. Причинами цього можуть бути травми ока, а також аутоімунні чи генетичні порушення.

Лікування LSCD має свої обмеження.

У загальному підході до лікування пацієнтів із даним захворюванням часто застосовується трансплантація рогівки, що базується на стовбурових клітинах, отриманих із здорового ока. Проте ця процедура є інвазивною і не завжди забезпечує позитивний результат. У випадках, коли ураження торкається обох очей, лікарі можуть звертатися до пересадки рогівки від померлих донорів, хоча існує ймовірність, що імунна система пацієнта відреагує на трансплантат негативно.

Команда застосувала новітнє джерело клітин для трансплантації рогівки - індуковані плюрипотентні стовбурові клітини.

У рамках свого дослідження вчені змогли ефективно ізолювати кров'яні клітини від здорового донора та перепрограмувати їх до стану, схожого на ембріональний. Цей новаторський метод дав змогу перетворити клітини на тонкий шар епітелію рогівки, що є важливим кроком вперед у галузі регенеративної медицини.

У період з червня 2019 року по листопад 2020 року науковці провели операції 2 жінкам та 2 чоловікам, що мали LSCD обох очей.

Два роки після проведення процедури у жодного з учасників дослідження не було виявлено значних побічних ефектів. Зокрема, трансплантовані клітини не призвели до формування пухлин, і не спостерігалося явних проявів атаки імунної системи на пересаджені тканини.

Після трансплантації в усіх пацієнтів відбулося миттєве покращення зору. Крім того, в них зменшилася площа рогівки, яка зазнала ураження.

Поліпшення стану було відзначено у всіх учасників дослідження, але лише в одного з них спостерігалося протягом року після проведеної операції.

Related posts