Україна не отримала можливість зареєструвати в Європейському Союзі торгову марку "російський воєнний корабель" – таке рішення ухвалив суд.
Україна не зможе зареєструвати європейську торгову марку на популярне бойове гасло "російський воєнний корабель, іди на ...!", яке стало символом боротьби українського народу.
Таке рішення ухвалив Загальний суд ЄС у Люксембурзі 13 листопада, зазначивши, що ця фраза на даний момент є політичним лозунгом і "дуже швидко перетворилася на символ опору України проти російської агресії".
"Згадувана фраза активно застосовувалася в неприбуткових сферах", - зазначено в заяві суду, яку цитують новинні агентства.
Суд зазначив, що марку не можна вважати здатною виконувати свою основну роль, якщо середній споживач у її присутності не сприймає її як вказівку на походження товарів або послуг, а тільки як політичне повідомлення, - йдеться у заяві суду.
Рішення суду може бути оскаржене Україною у суді ЄС найвищої інстанції.
Ця знаменита цитата виникла на самому початку масштабного російського вторгнення в Україну. У той час російські військові з флагмана Чорноморського флоту, крейсера "Москва", через радіозв'язок передали українським захисникам, які обороняли маленький острів Зміїний, ultimatum: або скласти зброю, або загинути.
У відповідь один з українців сказав: "Російський воєнний корабель, іди на ...!"
Відтоді ця історія стала відомою на весь світ, а фраза стала предметом гордості українців та національним гаслом, яке розміщували на білбордах, футболках, філіжанках та у численних мемах, "Укрпошта" навіть випустила відповідну поштову марку.
Згідно з логікою Києва, право на цю фразу повинно було належати Україні, щоб уникнути її випадкового використання в комерційних проектах.
Державна прикордонна служба України подала заявку на реєстрацію та комерційне використання фрази російською та англійською мовами в Європейському Союзі для позначення широкого спектра товарів, таких як брелоки, сумки тощо, а також видавничих, освітніх, розважальних та спортивних послуг.
Проте, Офіс інтелектуальної власності Європейського Союзу, що займається реєстрацією торгових марок у ЄС, відмовив у підтримці поданої заявки. Нинішня ухвала суду підтвердила раніше ухвалене рішення цього Офісу.
Захисники острова Зміїний були захоплені в полон, проте згодом їх обміняли на військовослужбовців Росії, які також були в полоні.
Крейсер "Москва" був потоплений в результаті українського ракетного удару у квітні 2022 року. Росія стверджує, що корабель затонув внаслідок вибуху на борту.
Через кілька місяців після окупації острова, Росія оголосила про виведення своїх військ зі Зміїного, назвавши цей крок "жестом доброї волі". Проте Україна заперечує цю версію і стверджує, що острів був звільнений внаслідок успішної операції, в результаті якої російські збройні сили зазнали значних втрат.