Тефлоновий Рютте: чи сприятиме новий генеральний секретар наближенню України до НАТО?

Замість Йенса Столтенберга, який протягом десяти років очолював НАТО, новим лідером Північноатлантичного альянсу стане Марк Рютте. Які наслідки це матиме для України?

1 жовтня Марк Рютте офіційно розпочав роботу на посаді генсека НАТО. Він у минулому - колишній прем'єр-міністр Нідерландів, займав цю посаду також дуже довго, вподовж цілого десятиліття - тож є досвідченим політиком.

Вітаючи передання естафети в Альянсі,президент України Володимир Зеленський подякував Єнсу Столтенбергу за підтримку Україні на посту генсека НАТО.

"Я високо ціную його особисті зусилля, які спрямовані на об'єднання членів Альянсу для підтримки України в досягненні перемоги та укріпленні Збройних Сил. Курс України на вступ до НАТО є незворотним, і ми залишаємося вірними цій меті", – зазначив президент у соцмережі Х (Twitter).

Зеленський також висловив свої побажання Рютте щодо успішного виконання нових обов'язків і висловив надію на ефективну співпрацю, спрямовану на посилення євроатлантичної безпеки та партнерських відносин з Альянсом в контексті прагнення України отримати повноправне членство в НАТО.

Рютте, в свою чергу, підкреслив, що його діяльність на посаді генерального секретаря НАТО концентруватиметься на трьох головних напрямках: зміцнення обороноздатності Альянсу, підтримка України та укріплення партнерських зв'язків з іншими державами.

Він відзначив, що Україна буде головним питанням у списку його пріоритетів як нового очільника Альянсу й пообіцяв: на посаді домагатиметься виконання зобов'язань, даних Україні з боку Альянсу - зокрема, щодо незворотності її шляху до вступу в НАТО.

Він підкреслив, що без стабільної та автономної України неможливо забезпечити безпеку Європи. Рютте також зауважив, що держави-члени НАТО зобов'язані виконати обіцянки, які були зроблені Києву під час вашингтонського саміту в липні цього року, адже "правомірне місце України в НАТО".

За інформацією, раніше опублікованою в Politico, останніми, хто висловив підтримку кандидатурі Рютте, стали Словаччина та Угорщина. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який протягом кількох місяців відмовлявся надавати свою підтримку, зрештою погодився, отримавши гарантію, що Будапешт матиме можливість утриматися від участі у діяльності НАТО, спрямованій на підтримку України.

Головним завданням Рютте на посту генерального секретаря НАТО стане збільшення витрат на оборону для всіх країн альянсу до рівня 2% від їхнього ВВП. Як повідомляє Голос Америки, за даними НАТО, лише 23 з 32 держав-членів досягли цієї цільової позначки щодо військових витрат.

За інформацією видання Financial Times, президент США Джо Байден може переглянути свою позицію стосовно членства України в НАТО.

Видання нагадує, що у своїй останній поїздці до Європи перед закінченням повноважень президента Байден головуватиме на зустрічі союзників України у Німеччині 12 жовтня у форматі Рамшайн.

Західний урядовець, який має інформацію про перемовини Зеленського у Вашингтоні, розповів Financial Times, що існують початкові ознаки того, що Байден може погодитися підвищити статус заявки України на членство в НАТО до завершення свого терміну в січні.

Отже, промови Рютте на його новій посаді можуть слугувати своєрідною репетицією або підготовчим етапом для ухвалення подібного рішення.

Нагадаємо, що у вівторок, 1 жовтня, під час свого вступу на посаду, він зазначив, що Путін має усвідомити: Північноатлантичний альянс продовжить підтримувати Україну.

"Чим активніше ми будемо підтримувати Україну зараз, тим швидше завершиться цей конфлікт. Путін повинен зрозуміти, що ми не відступимо, і що наша мета – перемога України", - заявив генеральний секретар НАТО під час прес-конференції.

Він також підкреслив, що витрати на підтримку України значно менші, ніж ціна, яку доведеться сплатити за перемогу Путіна. При цьому він наголосив, що право України на самооборону "не обмежується її кордонами".

Рютте також зазначив, що обстановка на фронті в Україні є непростою, проте підкреслив, що "Росії доводиться платити високу ціну за свої успіхи".

Крім того, лідер НАТО підкреслив, що Альянс не виявляє негайної загрози з боку Росії щодо використання ядерної зброї. Він закликав держави-члени НАТО не піддаватися на провокації Путіна, пов'язані з потенційним застосуванням Москвою ядерної сили, оскільки це може створити небезпечний прецедент.

До речі він також визнав, що одним із вирішальних факторів, котрі сприяють продовженню російської агресії проти України, став Китай.

Втім чимало експертів попереджають, що робота Рютте у бідь-якому випадку не буде легкою прогулянкою.

Ексміністр закордонних справ України Володимир Огризко зазначив, що новий генеральний секретар НАТО дійсно забезпечуватиме охорону глобальної безпеки. Проте, з іншої сторони, він не має права нав’язувати свої погляди будь-якій державі.

"Він здатний ставити запитання та ініціювати різноманітні дискусії, проте остаточні рішення залишаються за державами Альянсу. НАТО не має власних збройних сил; армії належать країнам-учасникам. Тому важливою є співпраця між генеральним секретарем і членами Альянсу. У цьому контексті він може виступати в ролі медіатора, здатного вести діалог на рівних з лідерами країн НАТО та просувати питання, які можуть бути вигідними Україні. Тож, я вважаю, що це створює для нас дійсно позитивну ситуацію. Однак не слід переоцінювати значення самого Генсека в цій структурі," - застеріг Огризко.

За словами політолога Олега Лісного, Рютте повинно зосередитися на перетворенні цього блоку у більш військовий, а не політичний аспект.

"Ми маємо уявлення про його позицію. Розуміємо, що він є другом України та підтримує добрі відносини з президентом нашої країни. Однак важливо усвідомлювати, що це не автократична система, де одна особа може приймати рішення за всіх, як це відбувається в Росії. Рютте як менеджер повинен зосередитися на налагодженні комунікації серед учасників Альянсу. Війна в Україні є критично важливим питанням, яке генсек повинен вирішити протягом свого терміну", - зазначив експерт у коментарі для Польського радіо.

Одночасно, Ярослав Божко, директор українського Центру політичних студій "Доктрина", висловив думку, що зміна ядерної стратегії Росії не викликає реальної тривоги у Альянсу.

Отже, відмовитися від російських ядерних маніпуляцій, як це пропонує Рютте, цілком здійсненно. Проте Божко попереджає, що не варто розраховувати на те, що країни НАТО вже найближчим часом почнуть збивати російські ракети над українською територією, адже європейські держави все ще побоюються можливих наслідків ескалації. Тож Рютте має над чим попрацювати в цьому напрямку.

Існує ще один делікатний момент у майбутній діяльності Рютте - його взаємини з Дональдом Трампом, якщо той знову стане президентом США. Проте, видається, що Рютте не надто побоюється цього.

Навпаки, він "не переживає" щодо можливого повернення Трампа до Білого дому і навіть відзначив колишнього президента США за те, що той підштовхнув союзників збільшити витрати на оборону, як повідомляє The Times.

Видання зазначає: колишній прем'єр-міністр Нідерландів розвіяв побоювання, що перемога Трампа на виборах у США наступного місяця зламає боротьбу Києва проти російського вторгнення, похваливши обох кандидатів у президенти:

"Я зможу працювати з обома. Яким би не був результат виборів", - сказав він.

І в цьому контексті неможливо не згадати прізвисько, яке Рютте здобув завдяки своїй тривалій політичній кар'єрі - "тефлоновий". Однак українці були б не проти, якщо ця його риса виявиться корисною для нас.

Related posts