Сучасне мистецтво на основі кісток

Займаюся проєктами із вивчення соціальних комунікацій, розвитку та впливу сучасних медіа

Сучасне мистецтво нерідко служить дзеркалом суспільних настроїв. Часто акцент на формі замість змісту та відкрите обговорення складних тем викликають нерозуміння і навіть обурення в широких колах. Багато людей звикли до творів класичних митців, таких як Айвазовський, Бойчук, Малевич або Пимоненко. Проте сучасне мистецтво іноді виходить за межі традиційного сприйняття, що може бути цілком виправданим.

У Варшаві розгорівся гучний скандал через фотовиставку, що проходила поблизу нового Музею сучасного мистецтва. На виставці були розміщені банери з зображеннями загиблих українських солдатів, у яких вирізані обличчя. Під кожною фотографією зазначалися дати народження та смерті, а також були надписи "Стань героєм!" і "Героям слава!". Організатори виставки мали на увазі, що відвідувачі можуть підставити свої обличчя, асоціюючи себе з українцями, які пожертвували своїм життям заради батьківщини.

Але в результаті нічого, крім хейту, подібна інсталяція не викликала. Щонайменше тому, що подібні плакати можуть бути використані для знущальних, жартівливих та інших недоречних фото. Але серйозніша проблема - це знецінення героїзму наших захисників. Звичайному громадянину пропонується долучитися до подвигу людини, яка віддала своє життя, причому в такий знущальний спосіб. Імерсивність фотовиставки залишає бажати кращого.

Як це нерідко трапляється, ідея була вдалою, проте її втілення залишило бажати кращого. Згідно зі словами автора, мета арт-об'єкта полягає в тому, щоб дати можливість пересічним людям задуматися про смерть. Проте цей перфоманс перетворився на відвертий тролінг. Життя молоді в Україні, яке обірвалося трагічно, стало основою для трагікомічної виставки. Але за кожним із цих зображень ховається глибокий біль рідних і друзів загиблих.

Зашкалювання аморальності цього випадку приправлене також недоліком підготовки й факт-чекінгу. Так з'ясувалося, що в одного військовослужбовця дати народження і загибелі вказані з помилкою, а ще одну дівчину поховали живцем. Нею виявилася Євгенія Емеральд, колишня військовослужбовиця, яка проходила службу в полку спеціального призначення "Сафарі". Для неї подібний перфоманс - це ніщо інше як знущання з українських військових.

Врешті-решт, організатори невдалої виставки висловили свої вибачення та прибрали суперечливі плакати: "Ми щиро вибачаємося за те, що могли образити ваші почуття. Звісно, це не було нашою метою. Навпаки, ми хотіли привернути увагу до великої самопожертви, яка необхідна для боротьби за свободу України, що, в свою чергу, стосується і Польщі", - зазначено на сторінці авторів виставки в соціальних мережах.

Провокаційність є характерною рисою сучасного мистецтва. Проте не в усіх випадках і з кожною темою варто так легковажно експериментувати. Втрати рідних і близьких стали трагічною реальністю для тисяч українців, і такі перформанси лише ускладнюють ситуацію. Замість того, щоб гідно вшанувати пам’ять загиблих військових, українці отримали від поляків лише арт-іронію.

Related posts