Сонячна енергетика досягла нових висот, перевищивши атомну в п'ять разів за встановленими потужностями, встановивши таким чином рекорд.
Станом на 2024 рік, сукупна потужність фотоелектричних установок у світі наближається до 2 ТВт.
Згідно з доповіддю про становище глобальної ядерної індустрії на 2024 рік, на середину року в світі функціонувало 408 активних реакторів, які генерують 367 ГВт електричної потужності. Інформацію надає видання PV Magazine.
У доповіді WNISR 2024, підготовленій французьким експертом у сфері ядерної енергетики Майклом Шнайдером, зазначається, що світова потужність фотоелектричних систем нині приблизно в п'ять разів перевищує потужність ядерних електростанцій.
WNISR підтверджує спостережувані в останні роки тенденції за основними показниками:
"За станом на середину 2024 року у глобальному контексті спостерігається збільшення кількості нових реакторів на одиницю, однак водночас зменшилася кількість країн, що їх будують, на три, зокрема США, ОАЕ та Бразилію," — зазначив аналітик.
У звіті йдеться про те, що на кінець червня цього року 408 діючих реакторів по всьому світу виробляли 367 ГВт, що можна порівняти з приблизно 1,6 ТВт фотоелектричної енергії на кінець 2023 року і, можливо, з 1,9 ТВт до кінця червня, якщо взяти до уваги нещодавні прогнози BloombergNEF і Bernreuter Researchers, які прогнозують у 2024 році 592 ГВт і 660 ГВт відповідно.
У звіті зазначається, що минулого року в Білорусі, Китаї, Словаччині, Південній Кореї та США з'явилося всього п'ять нових ядерних реакторів, які в сумі забезпечили потужність 5 ГВт. Однак зазначено, що це незначне зростання не змогло компенсувати скорочення наявних ядерних потужностей у світі, оскільки в Німеччині, Бельгії та на Тайвані було закрито ще п'ять атомних станцій з загальною потужністю 6 ГВт.
"Згідно зі звітом, в період з 2004 по 2023 роки відбулося 102 запуски та 104 закриття. Серед них 49 запусків мали місце в Китаї, де жоден реактор не був закритий. Внаслідок цього, поза межами КНР за той же час спостерігалося значне чисте зниження на 51 енергоблок, а загальна потужність зменшилася на 26,4 ГВт."
Автори також повідомляють, що станом на кінець червня в 13-ти країнах будувалося 59 атомних станцій загальною потужністю 60 ГВт, тоді як у 2023 році таких проєктів було 64. На частку Китаю припадає близько 46% від загальної кількості, а на стадії будівництва перебуває 27 проєктів.
Шнайдер також розглянув вплив Китаю та Росії на світову енергетику. В період з грудня 2019 року до середини 2024 року по всьому світу було ініційовано 35 нових будівельних проектів, з яких 22 реалізовані в Китаї, а 13 — в Росії на міжнародних майданчиках. Втім, навіть у Китаї, який є лідером у сфері будівництва, розвиток ядерної енергетики залишається досить обмеженим. У 2023 році країна ввела в експлуатацію лише один новий ядерний реактор, що додало 1 ГВт потужності, в той час як сонячна енергетика забезпечила понад 200 ГВт. Сонячна енергія виробляла на 40% більше електрики, ніж ядерна, а всі інші види відновлювальної енергії — в основному вітрова, сонячна та біомасова — забезпечили в чотири рази більше електроенергії, ніж ядерна енергетика.
У звіті також підкреслюється, що ядерна енергетика стикається з викликом не тільки через сильне зростання сонячної та вітряної енергетики, а й через акумуляторні батареї, вартість яких, за прогнозами, знизиться нижче за вартість вугільних і атомних електростанцій приблизно до 2025 року в Китаї.
Раніше ми писали про сонячну енергію "під землею". Об'єднання геотермальної та сонячної енергії може створити надефективні генератори для доставки дешевшої електроенергії.