Швидке старіння може трапитися з будь-ким — вчені виявили його причини.
Дослідження показали, що тривале перебування в сидячому положенні може сприяти швидшому старінню організму, незважаючи на регулярні фізичні вправи.
Ми живемо в епоху інформаційних технологій, і наше сучасне існування тісно пов'язане з комп'ютерами, гаджетами та смартфонами. Багато людей витрачають величезну кількість часу, сидячи перед екранами. Як свідчить дослідження американських учених, опубліковане в журналі PLOS ONE, молоді дорослі проводять понад 60 годин на тиждень в сидячому положенні, що негативно впливає на їхнє здоров'я та може сприяти передчасному старінню, зазначає Earth.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Дослідники дослідили, як тривале сидіння впливає на стан здоров'я молодих дорослих, зокрема, звертаючи увагу на показники, такі як рівень холестерину та індекс маси тіла. У їхньому дослідженні взяли участь понад тисячу учасників у віці від 28 до 49 років, середній вік яких становив 33 роки. Виявилося, що в середньому вони проводять близько 9 годин на день у сидячому положенні, а деякі з них можуть залишатися на одному місці до 16 годин. Такий спосіб життя, позбавлений активності, може мати серйозні наслідки для здоров'я, збільшуючи ймовірність розвитку серцевих захворювань і прискорюючи процес старіння, зазначають автори дослідження.
Результати дослідження спростовують міф про те, що 20 хвилин щоденних помірних вправ достатньо, щоб компенсувати наслідки сидіння протягом усього дня. Учені вважають, що цього недостатньо, щоб уникнути негативних наслідків для здоров'я через малорухливий спосіб життя.
Згідно з проведеним дослідженням, люди, які щоденно проводять близько 8 годин у сидячому положенні, навіть якщо займаються фізичними вправами, стикаються з підвищеним ризиком розвитку серцево-судинних і метаболічних захворювань. Тривале сидіння не тільки негативно впливає на фізичний стан, але й має серйозні наслідки для психічного здоров'я. Науковці виявили зв'язок між високим рівнем сидячого способу життя та збільшенням рівня тривожності, депресивними проявами, а також зниженням когнітивних здібностей. Коли мозок протягом тривалого часу залишається в стані бездіяльності, він отримує менше крові, що може призвести до погіршення розумових функцій і підвищення емоційного стресу.
Дослідники стверджують, що для зменшення ймовірності передчасного старіння у молодих людей важливо суттєво зменшити час, проведений у сидячому положенні, та збільшити фізичну активність. Наразі простий прогулянка в кінці дня може бути недостатньою, тому вчені радять займатися бігом або їздити на велосипеді щонайменше 30 хвилин щодня. Результати їхнього дослідження свідчать, що такі зміни можуть мати позитивний вплив. Особи, які активніше рухаються протягом дня, відзначають підвищений рівень щастя та кращу когнітивну функцію, зауважують автори дослідження.
Як повідомляв Фокус, дослідники виявили причини, чому ми можемо неправильно оцінювати артеріальний тиск. На наші показники тиску впливають численні зовнішні та внутрішні фактори, які можуть як підвищувати, так і знижувати їх. Проте нещодавно вчені з'ясували, що одна непомітна щоденна звичка здатна спотворювати результати вимірювань.
Також Фокус писав про те, що вчені виявили, що саме змушує нас бачити сновидіння. Наш сон насправді містить цілу низку важливих фаз, проходячи які ми доходимо до бачення сновидінь. Вчені довгий час не могли розгадати причину цього важливого моменту нічного відпочинку, проте нове дослідження допомогло їм розгадати цю таємницю.