Президент Хорватії ухвалив рішення не залучати свої збройні сили до місії НАТО з підтримки України.

Цю інформацію передає РБК-Україна, посилаючись на офіційний веб-сайт Президента Хорватії.

Згідно з інформацією, уряд Хорватії звернувся до президента Мілановича, який виконує обов'язки верховного головнокомандувача збройних сил, із проханням надати попереднє схвалення для відправки хорватських військових на місії НАТО в рамках підтримки України. Проте, він відмовився це зробити.

У заяві йдеться, що Міланович ухилився від підтримки, оскільки "незважаючи на значну військову допомогу, яку отримує Україна, війна не має ознак завершення, і існує ризик, що конфлікт може поширитися за межі українських кордонів". Проте він підкреслив, що агресія Росії проти України є абсолютно неприпустимою і становить порушення міжнародного права. На його думку, в цих умовах Україна виступає як жертва агресії.

У той же час в адміністрації президента Хорватії пояснили його висловлювання тим, що ключова мета Мілановича полягає в "забезпеченні безпеки Хорватії від війни та вжитті всіх можливих заходів для запобігання військовим конфліктам".

"Хорватія готова підтримувати Україну, однак така підтримка не може включати участь військових сил хорватської армії. (...) [Це є] виходом за межі національних інтересів Республіки Хорватія і може загрожувати безпеці її громадян," – йдеться у заяві.

Відповідно до Конституції Хорватії, уряд має право звернутися до парламенту з ініціативою проголосувати за пропозицію міністра оборони стосовно військових справ. Однак, якби Міланович дав на це свою згоду, рішення могло б бути прийнято простим більшістю голосів депутатів. Проте через його відмову, для того щоб ініціатива була підтримана, необхідно, щоб її підтримали щонайменше дві третини парламентаріїв.

Якщо це трапиться, то рішення все-таки вступить у силу, і президент буде зобов'язаний його дотримуватися.

На конференції у Вашингтоні керівники НАТО оголосили про започаткування нової ініціативи – Служби допомоги та навчання в галузі безпеки для України (NSATU). Ця служба займатиметься координацією постачання військової техніки та підготовкою кадрів. Основна мета NSATU полягає в наданні стабільної, передбачуваної та узгодженої підтримки Україні в питаннях безпеки.

NSATU буде діяти в країнах Альянсу, надаючи Україні підтримку для самооборони згідно зі Статутом ООН. Ця нова організація не розглядатиме НАТО як учасника конфлікту, але сприятиме модернізації оборонних сил України та їх інтеграції з НАТО.

Related posts