Наслідки візиту Путіна будуть, але не кардинальними - Мережко про рішення Монголії не виконувати ордер МКС

Монголія може зіткнутися з певними наслідками через офіційний візит Володимира Путіна, але ці наслідки не будуть "радикальними чи серйозними". Про це 3 вересня в ефірі Радіо Свобода (проєкт "Свобода.Ранок") заявив народний депутат України Олександр Мережко, який очолює парламентський комітет із питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва. Він наголосив, що Україна повинна проводити консультації з партнерами, оскільки дії Монголії є "ударом не лише по репутації Міжнародного кримінального суду, але й по міжнародному праву в цілому".

"Я ознайомився із заявами голів комітетів деяких парламентів європейських держав. Вони висловлювали думку, що не можна залишити це питання безкарним, без жодних наслідків. Я впевнений, що такі наслідки будуть, але, водночас, вважаю, що вони не будуть достатньо радикальними та серйозними для Монголії. Західні країни враховуватимуть вразливе становище Монголії. Географічно вона знаходиться між Росією та Китаєм, тому це створює дуже складну ситуацію для Монголії", - зазначив народний депутат.

Олександр Мережко вважає, що візит Путіна до Монголії був "ретельно спланованою провокацією", яка мала на меті "довести, показати світу, що він не боїться ордеру на арешт, який було видано Міжнародним кримінальним судом". За словами депутата, є кілька механізмів для притягнення Монголії до відповідальності, серед яких - переговори і переконання Монголії в тому, що вона порушила Римський статут, не затримавши Путіна. Якщо це не спрацює, існує варіант звернення до суду.

"Якщо це не вдається, то, наскільки пам'ятаю, протягом трьох місяців можна звернутися до асамблеї держав-членів. Наприкінці цього року планується проведення такої асамблеї, і Україна матиме можливість порушити це питання на цьому форумі. Там передбачений юридичний механізм, тобто, якщо інші механізми не спрацьовують, можна звернутися до міжнародного суду", - зазначив народний депутат."

Мережко вважає, що українські заяви були своєчасними, але певні обставини завадили прямій взаємодії з Монголією.

Олександр Мережко повідомив, що Міністерство закордонних справ оперативно оприлюднило відповідну заяву. Справа в тому, що посол Монголії, який також є послом в Україні за сумісництвом, фізично базується у Варшаві, Польща. Це створило додаткову складність. Мережко розповів, що мав зустріч з попереднім послом Монголії, який на той момент саме готувався залишити свою посаду. Цей фактор міг ускладнити безпосередню комунікацію, хоча спілкування відбувалося різними каналами та на різних рівнях.

Російський лідер Володимир Путін поїхав до Монголії з офіційним візитом на запрошення президента Ухнагійна Хурелсуха. Олександр Мережко стверджує, що Монголія могла так вчинити, піддавшись тиску з боку Кремля.

Монголія свідомо припустилася помилки, коли вирішила запросити Путіна, хоч могла цього не робити. Я не впевнений, але, ймовірно, Кремль чинив тиск на Монголію, щоб здійснити цю провокацію. Однак Монголія піддалася цьому тиску і тепер має нести відповідальність, - зазначив Мережко.

Монголія приєдналася до Міжнародного кримінального суду (МКС) у 2003 році. Відповідно до засновницького договору, країна зобов'язана взаємодіяти з судом, включаючи арешт і екстрадицію будь-яких підозрюваних осіб, які потрапляють на її територію.

Візит Путіна до Монголії є його першим візитом до держави, яка ратифікувала Римський статут. Монголія приєдналася до цього договору в 2002 році, офіційно взявши на себе зобов'язання виконувати рішення Міжнародного кримінального суду.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі випустив ордери на затримання Володимира Путіна та дитячого омбудсмена Російської Федерації Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у вчиненні воєнних злочинів, включаючи примусові депортації і переміщення населення, особливо дітей, з окупованих регіонів України.

Related posts