Житель Львівської області намагався оскаржити в суді демонтаж пам'ятника радянському воїну.
Мешканець громади Белзь подав позов до суду, оскільки вважав, що демонтаж пам'ятника радянському солдату в його селі був незаконним. Він вимагав встановлення нового монумента, присвяченого українському воїну. Інформацію про це озвучив Андрій Годик, перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації.
Як вказано у рішенні Львівського окружного адмінсуду від 10 жовтня, позов подав Василь Б., мешканець села Домашів Шептицького району (колишнього Червоноградського). Чоловік вважав, що пам'ятник радянському солдату, встановлений у його селі, знесли незаконно влітку 2023 року у межах декомунізації.
Відтак він вимагав, аби цей демонтаж суд визнав незаконним, а також зобов'язав Львівську ОВА та Белзьку міську раду встановити на цьому місці новий монумент, але уже присвячений українському воїну.
"Пам'ятник у формі невідомого солдата [у селі Домашів] був засобом пропаганди російської імперської політики, містив її символіку, а також глорифікував та виправдовував колоніальну політику ворога, був встановлений на етнічній території поновленого українського народу як символ його підкорення", - пояснювали свою позицію у Львівській ОВА.
Суд погодився з такими аргументами і постановив, що знесення цього пам'ятника не суперечить чинному законодавству України.
Вимогу Василя Б. щодо встановлення на цьому місці "рівноцінного пам'ятника" українському воїну теж не задоволили, оскільки цьому передує визначена законодавством процедура відповідних органів, до яких суд не належить.
В результаті Львівський окружний адміністративний суд ухвалив рішення про повну відмову в задоволенні позову Василя Б. Це рішення може бути оскаржене в апеляційній інстанції.
"Я був переконаний, що декомунізацію у Львівській області ми завершили минулого року, але... ситуація виявилася складнішою. Зміна зовнішнього середовища легша, ніж трансформація людської свідомості, яка була спотворена тоталітарним режимом. Ми висловлюємо вдячність суддям за їхню принципову державну позицію та дотримання правових норм. Одночасно сподіваюся, що такі судові прецеденти спонукатимуть законодавців до вдосконалення законодавства та визнання радянського режиму - окупаційним. Це стане логічним наступним кроком у процесі декомунізації та деколонізації України", - зазначив Андрій Годик.
Нагадаємо, що наприкінці 2023 року був зруйнований останній радянський пам'ятник на Львівщині. Протягом року було активно демонтовано 312 монументів, які містили символіку СРСР та прославляли окупаційний режим. Зокрема, йдеться про пам’ятники радянським солдатам, обеліски та стели, а також пам’ятники "Скорботна мати" і "Батьківщина-мати", фігури колгоспниць та інші подібні споруди.
Що стосується братських могил військовослужбовців радянської армії, в яких насправді містяться поховання, то в подібних ситуаціях здійснювали ексгумацію та повторне поховання.
В результаті Львівська область вперше в Україні звільнилась від радянських монументів спадщини.
Будьте в курсі найактуальніших та найцікавіших новин Львова! Підписуйтеся на наш Telegram-канал і слідкуйте за нами на Facebook.