"Без членства неможливо забезпечити безпеку": колишній посол США Тейлор виступив із закликом прийняти Україну до НАТО.
Цю інформацію він виклав у своїй статті для The New York Times.
На думку Тейлора, після завершення війни Україні необхідно стати частиною НАТО.
"Кінець конфлікту настане або через те, що Україна дасть відсіч російським загарбникам, або внаслідок тиску міжнародної спільноти на Росію, щоб вона припинила війну, або і те, і інше, як запропонував Президент Зеленський. Але без членства в Альянсі Україна ніколи не буде в безпеці від російської агресії, яка загрожує їй протягом 300 років, і Європа в цілому не буде в безпеці", - вважає експосол.
Він підкреслив, що з 2014 року російський автократ Володимир Путін однозначно дав зрозуміти свої наміри знищити Україну як окрему націю. Проте, завдяки підтримці США та численних союзників, Україна змогла протистояти російській агресії протягом 2 років і 8 місяців.
Дипломат підкреслив, що деякі політичні аналітики у Вашингтоні використовують відмову Україні у вступі до НАТО, отриману на Бухарестському саміті Альянсу у 2008 році, як аргумент для ствердження, що НАТО ніколи не прийме Україну до своїх лав.
"У той період я виконував обов'язки посла США в Києві, і, на мою думку, справжній урок полягає в тому, що ми могли б досягти кращих результатів, якби діяли раніше і проявили більше наполегливості," - зазначив Тейлор.
Він поділився, що під час зустрічі послів США в Європі у Вашингтоні наприкінці 2007 року звернувся до тодішньої державної секретарки Кондолізи Райс із запитанням про підтримку Плану дій щодо членства України на саміті у Бухаресті. За словами Тейлора, Райс тоді висловила певну невпевненість, давши зрозуміти, що, швидше за все, підтримки не буде. Це послання було сприйнято деякими союзниками, зокрема Німеччиною, що призвело до їхнього рішення виступити проти.
Дипломат також підкреслив, що тодішній президент США Джордж Буш-молодший активно закликав свою адміністрацію та колег з НАТО підтримати це рішення. Проте Тейлор вважає, що цей крок був зроблений занадто пізно. Він зазначив, що для стимулювання українського прагнення до членства в НАТО Буш здійснив візит до Києва на шляху до саміту.
На думку колишнього посла, з історії можна витягти декілька важливих уроків для сучасності.
"По-перше, можна зробити висновок, що членство в НАТО необхідне для стримування російської агресії. Досі Путін нападав лише на країни, що не є членами НАТО. По-друге, щоб домогтися членства України в НАТО, Штати повинні розпочати роботу якнайшвидше, зробивши це чітким пріоритетом на наступному саміті НАТО в червні", - підкреслив він.
Тейлор також зазначив, що країни-учасниці НАТО одностайні в думці, що Україні ще належить виконати чимало завдань, перш ніж вона отримає можливість стати частиною Альянсу. Одночасно він підкреслив, що Україна демонструє значний прогрес у своєму прагненні до інтеграції з Європейським Союзом, реалізуючи необхідні політичні та економічні реформи для цього процесу.
Він вважає, що, хоча Росія може бути проти вступу України до НАТО, справа не в тому, щоб задовольнити вимоги Москви.
Вільям Тейлор у 2006-2009 роках був послом США в Україні, а у 2019-2020 роках очолював місію як тимчасовий повірений.