Зеленський знову вносить пропозицію про введення множинного громадянства: чому це питання є для нього актуальним і які можуть виникнути перешкоди.

У цій ініціативі існує безліч суттєвих аспектів.

Президент Володимир Зеленський, представляючи внутрішній План стійкості в парламенті, озвучив концепцію створення інституту множинного громадянства. Хоча наразі немає конкретних деталей, ця ініціатива не є новою: у січні цього року президент уже вносив пропозиції щодо змін до закону "Про громадянство". Йдеться про законопроєкт № 10425.

"Телеграф" нагадує, що передбачає ця реформа, які ризики та переваги вона несе для іноземців та українців, а також чому юристи ставляться до запровадження скептично.

Концепція множинного громадянства базується на полегшенні процесів отримання українського паспорта в певних ситуаціях. Зокрема:

Ключовий момент: у даному проєкті не передбачено жодних привілеїв для російських громадян. Ба більше, добровільне отримання громадянства "агресивної держави" може призвести до анулювання українського паспорта (звісно, ми не маємо на увазі примусові випадки на окупованих територіях України).

Крім того, плануються суворіші вимоги до нових громадян: необхідність складання іспитів з історії України, державної мови та Конституції. За невиконання цих зобов'язань паспорт також можуть анулювати.

Хоча січневий законопроєкт про множинне громадянство був позначений як "невідкладний", він досі не отримав підсумкового утвердження. Річ у тім, що ініціатива викликала жваву дискусію в експертних колах та серед депутатів.

Зокрема, виникло слушне питання: чи надасть легалізація множинного громадянства можливість українським військовозобов'язаним, які мають декілька паспортів, перетинати кордон?

По-перше, як зазначає в інтерв’ю "Телеграфу" відомий військовий юрист Роман Лихачов, наразі законодавство не передбачає, що особи з подвійним або множинним громадянством можуть безперешкодно покидати Україну. Для прикордонників головним чинником залишається українське громадянство цієї особи. Таким чином, наявність паспорта іншої держави не приносить жодних переваг.

Натомість для іноземців наявність нашого паспорта буде тлумачитися інакше.

Президент не раз підкреслював, що іноземці, які стають громадянами України, повинні усвідомлювати, що разом із правами на них покладаються певні обов'язки. Серед них – обов'язок проходити військову службу на рівні з усіма іншими українськими громадянами, – зауважує юрист.

Отже, якщо іноземці виявлять бажання стати громадянами України, їх військовий контракт не передбачатиме звільнення під час війни. Вони підлягатимуть загальним умовам служби.

Цікаво, скільки іноземців наважиться отримати українське громадянство в таких умовах. Наприклад, особа з подвійним громадянством, скажімо, України та Угорщини, яка прибуде в Україну, зіткнеться з труднощами при спробі виїзду за кордон. Я особисто бачив випадки, коли люди з подвійним громадянством опинялися в ситуації, коли не могли покинути Україну, навіть якщо намагалися відмовитися від українського громадянства, -- зазначає Лихачов.

У бесіді з "Телеграфом" юрист і керуючий партнер української юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Михайло Ілляшев зазначає, що ініціатива президента Зеленського може виявитися вигідною для іноземців, які серйозно планують приєднатися до Збройних сил України.

У світі існує безліч країн, які забороняють своїм громадянам брати участь у війнах на стороні іноземних держав за винагороду. Наприклад, в Україні також встановлено заборону на участь у подібних конфліктах, оскільки це вважається найманством. У зв'язку з цим, у випадках подвійного громадянства, деякі країни можуть звільняти особу від кримінальної відповідальності, аргументуючи це тим, що вона нібито бореться за інтереси іншої нації, - зазначив керуючий партнер української юридичної фірми "Ілляшев та Партнери".

Водночас, не існує жодних запевнень, що це буде ефективним. Багато країн, які дозволяють множинне громадянство, дотримуються основного принципу: вони сприймають особу виключно як свою громадянку, незважаючи на наявність інших паспортів.

Імовірно, ініціатива легалізації подвійного громадянства з'явилася внаслідок бажання Зеленського зберегти українське громадянство для тих громадян, які вже мають або планують отримати паспорти інших країн. Це може також вплинути на виборчі результати, оскільки в державах з великою українською діаспорою голоси цих людей можуть відігравати ключову роль, -- зазначає Ілляшев у коментарі "Телеграфу".

На його думку, саме з цієї причини були створені міжнародні угоди, що регулюють питання подвійного громадянства.

-- Існує теорія міжнародного права, що стосується так званих біпатридів (людей з подвійним громадянством). Якщо говорити про світову тенденцію, то це не прогресивний шлях, а скоріше регресивний, тому що людина, яка має два громадянства, знаходиться в так званій "підвішеній" ситуації, -- вважає юрист.

Якщо в Україні остаточно ухвалять рішення про впровадження ініціативи щодо множинного громадянства, це потребуватиме внесення змін до Конституції, оскільки в ній закріплено принцип єдиного громадянства. Зокрема, йдеться про статтю 4 Конституції України.

Зміни до Конституції є складним процесом, і я, чесно кажучи, не вважаю, що це реально здійснити найближчим часом, -- зазначив керуючий партнер української юридичної компанії "Ілляшев та Партнери" Михайло Ілляшев.

До того ж як зауважує Роман Лихачов, в законодавстві на цю мить взагалі немає чіткого визначення терміну множинного громадянства, хоча є поняття подвійного громадянства.

Тому аби інститут множинного громадянства ефективно працював в Україні, потрібно уточнювати багато юридичних нюансів на державному рівні.

Нагадуємо, що в грудні 2019 року Зеленський вже робив спробу ввести реформу. Тоді законопроєкт знову був спрямований на полегшення процесу отримання громадянства, але так і не отримав схвалення.

Одночасно, безліч розвинутих держав успішно впроваджують ідею множинного громадянства. Наприклад, Канада та Австралія надають можливість мати декілька паспортів, вважаючи це суттєвим чинником для залучення обдарованих фахівців і капіталу. У США існує система натуралізації, що дозволяє громадянам зберігати своє попереднє громадянство.

Related posts