Регуляторні обмеження та фінансова непередбачуваність в енергетичному секторі ускладнюють розвиток відновлювальної енергетики, - заявив інвестор.

Цю інформацію озвучила генеральна директорка Elementum Energy Ольга Рибачук, як зазначає РБК-Україна, посилаючись на "Українську правду".

"Український енергоринок є одним із найбільш зарегульованих і одночасно непередбачуваних секторів української економіки. За минулий рік Регулятор переглянув цінні обмеження двічі, і вже один раз - цього року, долучаючи гравців менше ніж за тиждень", - сказала Рибачук.

За її словами, також у другому кварталі були внесені суттєві зміни в те, як відбувається ціноутворення на балансуючому ринку, що суттєво вплинуло на економіку діючих та нових проєктів.

Вона також підкреслила, що в Україні наразі не існує інструментів для середньо- (від півроку до року) та довгострокових (від 1 до 5 і більше років) продажів електроенергії. Державні компанії здатні запропонувати лише місячні контракти, тоді як більшість приватних учасників ринку обмежуються продажами, які здійснюються на день наперед.

"Для банку чи інвестора немає те що гарантії, а навіть виявлення про те, за якою ціною і кому він продаватиме енергію в наступному році", - підкреслила Рибачук.

Вона вважає, що проєкти з відновлювальної енергетики можуть приносити прибуток протягом 6-10 років, причому період їхнього будівництва становить 1-2 роки. Розглянути можливість інвестування на такий тривалий термін — це непросте завдання.

"Потрібні хоча б орієнтовні коридори цін, щоб орієнтуватись на грошовий потік, ризики, розмір кредиту і дати інвесторам якісь гарантії, що проєкт виживе і буде дохідним", - зазначила керуюча директорка.

Рибачук зазначила, що насправді, після інтеграції в ENTSO-E та ряду заходів з лібералізації, взаємозв'язок між українськими та сусідніми європейськими енергетичними ринками досяг 85%.

"Тобто нам потрібно активніше продовжувати інтеграцію та вже використовувати європейські інструменти продажу. Але на сьогоднішній день перехід на середньо- та довготривалі механізми роботи ринку масово неможливий, поки держава як основний ринковий мейкер не почне розвивати такі ініціативи й направляти ринок до найкращих практик", - підсумувала вона.

Як зазначалося раніше, інвестори вважають, що Україні необхідно зосередитися на розвитку зеленої енергетики шляхом впровадження конкретних рішень і заходів, які заохочуватимуть капіталовкладення в цю сферу. Це, своєю чергою, сприятиме будівництву нових електростанцій і зменшенню дефіциту потужностей в енергетичній системі країни.

У той же час у USAID підкреслюють, що нерозв'язані питання, пов'язані з боргами за вироблену зелену електроенергію в Україні та на балансуючому ринку, негативно впливають на інтерес інвесторів до створення нових енергетичних потужностей у країні.

Related posts