Забрудненість річок Сейм і Десна: коли очікується їх повне відновлення?
В воду потрапило більше 5 тонн цукрових відходів.
Забруднення річок Сейм і Десна, ймовірність якого досягає майже 100%, найімовірніше, стало наслідком діяльності Тьоткінського цукрового заводу, що знаходиться в Курській області Російської Федерації. Для відновлення водних ресурсів знадобиться від 2 до 3 років.
Цю інформацію озвучили Сергій Афанасьєв, керівник Інституту гідробіології, та Володимир Осадчий, директор Українського гідрометеорологічного інституту, під час пресконференції в медіацентрі "Україна-Укрінформ".
Осадчий підкреслив, що в річку потрапило приблизно 5,7 тисячі тонн цукрових відходів. Цей процес тривав від 7 до 9 днів. Усі речовини є виключно органічного походження.
"Велика частина перероблених продуктів знаходилася у формі розчину. Як тільки ця субстанція потрапила до річки Сейм, вона майже миттєво вичерпала весь кисень у воді. Це сталося через те, що одна молекула фруктози потребує 12 молекул кисню для свого розпаду," – зазначив експерт.
Він зазначив, що на даний момент якість води є досить задовільною, що підтвердили нещодавні дослідження в околицях міста Остер на Чернігівщині.
"Завдяки тому, що Десна дуже добре працює як самоочищувальна система, підвищується кислотність води, здійснюється насичення киснем шляхом гідробіологічних процесів. Я відчуваю, що ми можемо навіть не спостерігати забруднень у Києві. Але ми повинні бути на жорсткому контролі", - запевнив керівник інституту.
Однак, за словами Сергія Афанасьєва, річкам Сейм і Десна знадобиться 2-3 роки для відновлення їхнього біорізноманіття та біоресурсів.
Одночасно Володимир Осадчий підкреслив, що між поверхневими і підземними водними ресурсами немає жодного зв'язку. Таким чином, вода в криницях сільської місцевості є цілком безпечною.
За інформацією директора гідрометеорологічного інституту, безпечність води у річках залежить від вмісту кисню в ній.
"Відкладені на дно речовини, під впливом поступового окислення протягом кількох місяців перестануть негативно впливати на екосистему річки," - зазначив Осадчий.
Афанасьєв зазначив, що в даний момент говорити про повну безпеку води не є доцільним. Крім того, слід враховувати, що організм кожної людини унікальний, а отже, його реакція на цю воду може бути різною.
"Я б не радив купатися в забрудненій воді. Більше того, наші дослідження свідчать, що у мелясі — продукті переробки цукру — тест-організми Дафнія магна та Церіодафнія розмножуються з небаченою швидкістю. Це створює додаткову органічну складову, що слугує кормом, і в результаті відбувається також активне розмноження мікробіологічних організмів. Для людини це може бути досить небезпечно," — попередив він.
Раніше "Телеграф" розповідав, чи є шанси змусити Росію заплатити за екоцид.