Забруднення вод річок Сейм і Десна: важливі аспекти, які потрібно врахувати.

Забруднення води в ріках Сейм і Десна призвело до серйозної загибелі риб. Які наслідки це має для екосистеми? Чи є ризик для здоров'я населення через забруднені води? Коли ж з'явиться можливість купання в річці Десна? DW підготувала огляд запитань і відповідей.

Забруднення води в річках Сейм та Десна на півночі України виявили наприкінці серпня. В річках масово загинула риба та інша водна фауна. За даними української влади, джерело забруднення - в Курській області Росії. DW зібрала відповіді на поширені запитання.

Перші повідомлення про забруднення води в річці Сейм в Україні надійшли 14 серпня, як зазначив Олександр Краснолуцький, перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, в інтерв'ю DW. "Рівень забруднення був надзвичайно високим. Оскільки на річці Сейм відсутні гідротехнічні споруди, зупинити його поширення не було можливим. Тому було прийнято рішення заборонити купання, риболовлю та використання води в технічних цілях у цих водоймах", - підкреслив він.

Цей випадок стосується органічного забруднення річок, а не хімічного. Олександр Краснолуцький висловив думку, що, ймовірно, причиною є стоки, які залишаються після обробки сировини на цукровому заводі. Супутникові знімки вказують на те, що джерелом забруднення є підприємство, розташоване всього за два кілометри від українського кордону в місті Тьоткіно, яке знаходиться в Курській області Росії. На даний момент інформація про причини забруднення залишається невідомою — чи сталося це внаслідок навмисних дій, чи ні. Проте відомо, що в околицях Тьоткіно тривають бойові дії. За даними OSINT-проєкту DeepState, який пов'язують з українським міністерством оборони, місто знаходиться у "сірій зоні", тобто не під контролем ані російських, ані українських військ.

Забруднені води річки Сейм потрапили в течію Десни і наразі знаходяться на території Чернігова, рухаючись у напрямку Києва. Експерти оцінюють, що забруднення може досягти української столиці між 14 і 16 вересня. Проте, як зазначає Олександр Краснолуцький, існують прогнози, що ця вода може й не долетіти до Києва.

Чим далі забруднена вода рухається по річці, тим нижчим стає вміст забруднюючих речовин у ній. Це відбувається через те, що Десна отримує воду від своїх приток, які додають обсяг і розбавляють забруднення.

Відповідні служби проводять заходи з аерації, які сповільнюють і розбавляють органічну речовину, щоб зменшити її концентрацію. "Найкраще було б додати велику кількість води. Але на річках Десна і Сейм немає водойм, які можна було б спустити. Є прогнози Гідрометцентру стосовно дощу в Україні. Відповідно, це також допоможе розбавити концентрацію і зменшити вплив цієї речовини на воду", - наголошує представник міндовкілля.

Питних водозаборів ні з річки Десна в Чернігівській області, ні з річки Сейм у Сумській області немає. Там воду беруть з підземних джерел, яким забруднення не загрожує, переконують у міндовкілля. Тому проблем з питним водопостачанням ані в Сумській, ані в Чернігівській області немає, переконує місцева влада та профільне міністерство.

Водозабір для Києва переважно здійснюється з річок Десна та Дніпро. Нещодавно проведені аналізи води поблизу водозабору підтвердили, що її якість відповідає нормам, і це не викликає жодних занепокоєнь, зазначив генеральний директор "Київводоканалу" Олег Лисюк. Він також підкреслив, що навіть у разі забруднення води, підприємство має можливість очистити її за допомогою доступних реагентів. "Єдине, що може виникнути - це неприємний запах, який можна усунути лише за допомогою активованого вугілля. Ми вже провели значну роботу над впровадженням цієї технології, яка раніше не застосовувалася у нас, і розробили установку для дозування, яка успішно пройшла випробування", - додав Лисюк. Він також зазначив, що реагенти були замовлені в Європі, оскільки в Україні їх не виробляють. Генеральний директор "Київводоканалу" підкреслив, що доставку цих реагентів до Києва забезпечує Unicef. "Транспорт вже прибуде в п'ятницю," - додав він.

За словами Олександра Краснолуцького, першого заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, сама органічна речовина, що спричинила забруднення води, не є небезпечною. Однак вона споживає кисень, що призводить до його браку у водному середовищі. "Водяні організми не можуть дихати, і внаслідок цього гинуть", – зазначає він. Таким чином, найбільшу загрозу для людей становить не стільки саме органічне забруднення, скільки наслідки, що виникають через загибель риби та розпад органічних решток. З цієї причини з річок здійснюється збір мертвих риб.

Читайте також: Зниження рівня кисню у водоймах загрожує життю на планеті

Згідно з наявними даними, через забруднення річок Сейм і Десна загинуло понад 25 тисяч тонн біоресурсів, зокрема риби. У Державній екологічній інспекції України повідомили, що завдані збитки перевищують 400 мільйонів гривень. "Проте слід зазначити, що це лише попередня оцінка, адже забруднення триває, і риба продовжує гинути. Хоча це вже не відбувається в таких масштабах, я вважаю, що збитки з часом зростатимуть," – підкреслив Олександр Краснолуцький.

Для того, щоб відновити водні біоресурси, потрібен час. Велика кількість риби у Десні загинула, а в річці Сейм, можливо, загинула навіть уся риба, зауважує представник міндовкілля Олександр Краснолуцький. "Я думаю, в цих річках можна буде купатися в наступному році, але на відновлення риби треба від двох років", - зазначає посадовець. За його словами, ситуація в Десні краща, бо частина риби пішла у притоки, і коли зменшиться концентрація забруднення, вона повернеться. "Але все одно потрібно буде проводити заходи з відновлення живих біоресурсів, зариблювати ці місця, щоб відновилася та флора і фауна, яка загинула", - резюмує Краснолуцький.

Related posts