Як уповільнити процес старіння шкіри: новітні дослідження пропонують цікаві рішення.
Вчені виявили механізми, за допомогою яких людський організм формує шкіру з стовбурових клітин, і навіть змогли синтезувати обмежену кількість шкіри в умовах лабораторії.
Результати проведених експериментів можуть бути застосовані для створення штучної шкіри, а також у трансплантології та профілактиці рубцювання. Про це повідомляє BBC, а найцікавіші деталі висвітлює LIGA.Life.
Проект Human Cell Atlas (Атлас людських клітин) є однією з ключових ініціатив у галузі біології, що реалізується в Wellcome Sanger Institute, розташованому в Кембриджі. Професорка Музліфа Ханіффа - одна з провідних фахівців цього проекту. Вона ділиться інформацією про те, як це дослідження може сприяти розробці нових, більш ефективних методів лікування шкірних захворювань та допомогти зберегти молодість на максимально довгий термін.
Якщо ми зможемо контролювати стан шкіри та зупиняти процеси старіння, це дозволить нам зменшити кількість зморшок.
Останнім часом науковці досягли прогресу у розумінні того, як клітини шкіри розвиваються у плода на ранніх стадіях розвитку. Під час запліднення, всі клітини людини однакові. Проте через три тижні специфічні гени всередині стовбурових клітин "вмикаються", щоб передавати інструкції, як розвиватися далі майбутньому організму. Дослідникам вдалося виявити, які гени, в який період і в яких місцях "вмикаються" для формування шкіри.
Гени, які відповідають за помаранчеве забарвлення, формують поверхневий шар шкіри. Жовті гени визначають її відтінок. Окрім цього, існує безліч інших генів, що формують різні структури. Власне, науковці створили свій посібник з виробництва шкіри, який був опублікований у науковому журналі Nature.
Вчені з'ясували, що шкіра плоду здатна до загоєння без утворення рубців. Вони мають глибокі знання про механізми цього процесу. Однією з можливих напрямків досліджень є вивчення можливості перенесення цих природних механізмів на шкіру дорослих. Це може відкрити нові горизонти для застосування в хірургії.
У ході одного з ключових досліджень стало зрозуміло, що імунні клітини виконують критично важливу функцію у формуванні кровоносних судин у шкірному покриві. В подальшому ці процеси були відтворені в лабораторних умовах. Фахівці застосували хімічні речовини для "активації" та "деактивації" генів у потрібні моменти та в необхідних локаціях. Мета полягала в тому, щоб штучно виростити шкіру з стовбурових клітин. На даний момент дослідникам вдалося створити невеличкий фрагмент шкіри, на якому згодом з'явився волосяний фолікул.
Згідно з висловлюваннями професорки Музліфи Ханіффи, основною метою є покращення технологій.
Штучно створена шкіра може слугувати важливим інструментом для вивчення механізмів розвитку спадкових хвороб та тестування інноваційних методів терапії.
Вказівки для активації та деактивації генів, що перебувають у стадії зародка, передаються всьому ембріону і залишаються активними навіть після народження, допомагаючи в подальшому розвитку всіх органів і тканин.
Протягом восьми років свого існування проєкт "Human Cell Atlas" вивчив 100 мільйонів клітин з різних органів людського тіла. На сьогодні вже були розроблені попередні версії атласів для мозку та легень, а науковці продовжують працювати над створенням атласів для нирок, печінки й серця.
Наступний етап -- об'єднання окремих атласів, розповідає професорка Сара Тейхман із Кембридзького університету, одна із засновниць і керівниць "Human Cell Atlas". Генетичні інструкції з розвитку інших частин тіла будуть опубліковані впродовж наступних тижнів і місяців -- допоки не отримаємо більш повну картину будови людини.