Як Бетховен може стати ліками від самотності

У Бонні, що є рідним містом Людвіґа ван Бетховена, 5 вересня розпочнеться Бетховенський фестиваль. Цьогорічне свято, яке відзначає спадщину видатного німецького композитора, має девіз: "Разом" (Miteinander). У рамках фестивалю заплановано більше 80 заходів, включаючи концерти, семінари, панельні дискусії та інші події, які об'єднають поціновувачів музичного мистецтва.

"Ми потребуємо місць для обміну ідеями та зустрічей. Час на самоті в нас уже вистачає, - зазначає Стівен Вальтер, художній керівник Бетховенського фестивалю. - Музика не є метою сама по собі в мистецтві. Вона, в архаїчному сенсі, має здатність об'єднувати людей."

Ця ідея знайшла втілення вже в концерті-відкритті, що відбудеться 6 вересня і на якому разом виступлять два протилежно різних ансамблі: віртуози Камерної академії Потсдаму під керівництвом диригента Еліма Чан та гамбурзький бенд Meute з 11 маршових барабанщиків та сурмачів, які експериментують із техно та хаус-музикою.

Вечірній концерт з гордістю представить талановитого піаніста з Грузії Георгія Гігашвілі, який вже встиг завоювати визнання у світі фортепіанного мистецтва. У його виконанні звучатимуть варіації на тему "Героїчної" симфонії Бетховена. "Моя любов до фортепіано зумовлена свободою, яку воно мені надає", - ділиться своїми думками 24-річний музикант у розмові з DW. Він уже здобув популярність на батьківщині, також створюючи треки в жанрі поп-електроніка. У його репертуарі можна знайти як твори Альфреда Шнітке, так і елементи грузинського фольклору. Цього року Георгій Гігашвілі, разом з іншими артистами, став учасником стипендіальної програми Бетховенського фестивалю, що має на меті сприяти створенню нових інтерпретацій класичних композицій.

В рамках фестивалю, що триватиме до 3 жовтня, відбудеться святкування 200-річчя двох великих монументальних творів Бетховена. У 1824 році відбулася прем'єра його "Дев'ятої симфонії" у Відні, а в Санкт-Петербурзі, завдяки ініціативі князя Миколи Голіцина, який підтримував німецького композитора, вперше прозвучала його "Урочиста меса".

У Бонні обидва твори будуть представлені не лише як частина традиційної музичної спадщини, але й як новий шлях для творчого самовираження. Зокрема, "Урочиста меса" буде виконана у стилі, що об'єднує елементи неосоул і хіп-хопу. Це ініціатива берлінського вокального ансамблю A Song For You, який налічує близько п'ятдесяти музикантів з різних країн. У їхньому виконанні чуттєві мелодії Бетховена гармонійно переплітаються з ритмами госпел-піснеспівів.

Для Бетховена музика була потужним інструментом, здатним об'єднати людей. Суть цієї концепції виражена в рядках "Розквітає братня згода" (Alle Menschen werden Brüder) з оди "До радості", яку написав Фрідріх Шиллер. Бетховен адаптував ці слова в музику і вмістив їх у свою "Дев'яту симфонію". Це послання стало основою цьогорічного проєкту "Кампус", що реалізується організаторами Бетховенського фестивалю спільно з DW. Німецький Федеральний молодіжний оркестр виступить разом із Всесвітнім молодіжним хором під керівництвом китайсько-американського диригента і композитора Тань Дуня, який отримав премію "Оскар".

Спеціально для проєкту "Кампус", що об'єднує молодих артистів світу вже понад два десятиліття, він написав Choral Concerto: Nine - своєрідне лібрето з лірики відомих китайських поетів минулого та тексту Фрідріха Шиллера. "У цьому творі я спробував об'єднати звуки природи, душі та нашого часу, щоб сприяти вічному миру", - пояснив Тань Дунь у розмові з DW. Свою нову музику він називає одою миру. У Бонні 7 вересня її разом із "Дев'ятою симфонією" Бетховена виконають понад 200 молодих музикантів із 40 країн. Концерт транслюватимуть у прямому ефірі на YouTube-каналі DW Classical Music.

Related posts