Усе, що потрібно знати про український дрон SkyKnight 2, який управляється за допомогою штучного інтелекту.
Що являє собою SkyKnight 2 та як його застосовують?
SkyKnight 2 (від англ. "Sky Knight") – це український ударний безпілотник, здатний уражати цілі двома різними способами. Він може діяти як дрон-камікадзе, самознищуючись при ураженні, або скидаючи корисне навантаження на мішень в процесі контрольованого маневрування. За словами Валерія Яковенка, експерта в галузі робототехніки та безпілотних технологій, а також співзасновника компанії DroneUA, цей дрон також може бути використаний для розвідки та коригування артилерійського вогню на ворога.
"Дрон опціонально обладнаний модулем mesh-мережі та спеціалізованим польотним ядром з модулем АІ. Максимальне корисне навантаження, яке безпілотник може із собою носити - два з половиною кілограми", - цитує головного інженера SkyKnight 2 Сергія видання АрміяInform.
У серпні 2023 року Міністерство оборони України ухвалило рішення про введення в експлуатацію в українських військах "небесних лицарів" за спрощеною процедурою.
Компанія-виробник дрона SkyKnight 2 подала свою розробку до Міноборони, коли почалася пришвидшена процедура оформлення допуску до експлуатації.
"Щодо термінів, то всі процеси зайняли приблизно місяць. Перед подачею документації на отримання дозволу на експлуатацію до Міністерства оборони, ми вже підготували дрон. Пізніше ми розробили програму методики випробувань у співпраці з фахівцями Міноборони, провели заводські випробування та отримали відповідні протоколи," - зазначили представники компанії SkyKnight 2, додавши, що для прискорення процесу вони зверталися до спеціального органу - Акселератора Міноборони, який допомагає компаніям у оформленні необхідних документів.
Запровадження штучного інтелекту в дронів має на меті підвищити їхню ефективність у протидії російським системам придушення безпілотних літальних апаратів. Навіть якщо ворог зможе перешкодити зв’язку дрону за допомогою засобів радіоелектронної боротьби, це не врятує ціль від ураження, пояснив головний інженер SkyKnight 2. Безпілотник зможе продовжити свій політ до цілі в автоматичному режимі.
"Це коли оператор визначив ціль, яку потрібно уразити, і безпілотник летить до неї в автоматичному режимі, оскільки ним керує вже бортовий комп'ютер. Навіть якщо втрачається зв'язок внаслідок глушіння ворожими засобами РЕБ, наш дрон все одно долетить до визначеної оператором цілі", - пояснив фахівець.
"Оператору на допомогу прийде штучний інтелект, що матиме здатність 'бачити' ціль і коригувати маршрут безпілотника. Ця функція забезпечення точності доставки боєзапасів на заключних етапах суттєво збільшить кількість цілей, які можуть бути знищені українськими дронами", - підкреслив Валерій Яковенко.
Експерти компанії-виробника SkyKnight 2 діляться інформацією про те, що їхній дрон здатний ефективно націлюватися на об'єкти, навіть якщо ті перебувають у русі. Основною особливістю цього безпілотника є інтеграція штучного інтелекту, що дозволяє йому протистояти ворожим системам радіоелектронної боротьби та антидроновим зброї, роблячи SkyKnight 2 практично невразливим у складних умовах.
Окрім цього, за даними виробника, "небесні лицарі" можуть ефективно діяти і проти рухомих цілей. Використання штучного інтелекту дозволяє їм не боятися ані ворожих засобів радіоелектронної боротьби, ані антидронових систем.
"SkyKnight 2 - це швидкий, потужний і водночас малошумний комплекс," - підсумували на офіційній сторінці Міністерства оборони України.
Керувати цим безпілотником легко може навчитися будь-який оператор аналогічних закордонних дронів. Розробники кажуть, що SkyKnight 2 дуже простий у використанні.
"Якщо оператор вже має навички пілотування на DJI, Autel, на стабілізованих платформах, то SkyKnight 2 він засвоїть дуже швидко. Тут оператору потрібно вивчити лише ті функції, що ми додали до нашого дрона, який є стабільним, керованим та прогнозованим у польотах. Тож підготувати фахівця на нього можливо достатньо швидко. Навіть якщо оператор зовсім новачок, то навчити його можна за тиждень", - наголосив головний інженер SkyKnight 2 Сергій.
За його словами, досвідчені оператори підрозділів, які отримують дрони, під час короткочасного навчального курсу щодо нових можливостей зазначають: "Все легко, зрозуміло та доступно".