Дослідники виявили першу трійцю зірок, в якій є чорна діра.

Що ми знаємо про потрійні системи з чорними дірами?

Зазначається, що астрофізики із Массачусетського технологічного інституту на відстані 8 тис світлових років виявили у нашій галактиці систему зірки та чорної діри, яка поглинає енергію з неї.

Проте в процесі глибшого аналізу було виявлено, що ця система насправді складається з трьох окремих елементів.

Астрономи встановили, що навколо першої зірки обертається ще одна, але вона розташована значно далі.

За оцінками дослідників, зірка, яка втрачає свою енергію через вплив чорної діри, обертається навколо неї за період всього 6,5 днів, що відповідає земному часу.

У той же час третя зірка розміщується настільки далеко від чорної діри, що обертається навколо неї раз на 70 тис земних років.

На думку Кевіна Берджа, це відкриття стало можливим завдяки випадковій удачі, адже гіпотеза про наявність третього об'єкта виникла під час аналізу зображень V404 Cygni.

У цей час відбувається пренатальний імпульс — сильний поштовх, який штовхає чорну діру в напрямку, протилежному до витиснутої матерії.

У таких умовах гравітаційно пов'язана з чорною дірою зірка може пережити вибух супернової та залишитися в системі.

Одночасно з цим гравітаційна сила швидко ослаблюється на більших відстанях. Це означає, що віддалені зірки, які мають менш інтенсивний гравітаційний вплив з боку чорної діри, повинні бути викинуті в безмежний космос.

Однак науковці спробували з'ясувати, чому у цьому випадку третю зірку не викинуло за межі системи.

В результаті численних моделювань дослідники виявили, що три об'єкти переважно зберігались у системі у більшості проведених симуляцій, де чорна діра виникла не внаслідок вибуху супернової, а внаслідок прямого колапсу.

Науковці пояснюють, що чорна діра в системі V404 Cygni, ймовірно, утворилася внаслідок "м'якшого" процесу, коли зірка трансформується без різкого вибухового виверження.

Творці дослідження вважають, що нова потрійна система може стати першим безпосереднім свідченням того, що чорна діра виникла внаслідок прямого колапсу.

Дослідникам вдалося визначити орієнтовний вік системи, спираючись на дані про те, що віддалена зірка перебуває в стадії еволюції червоного гіганта, одного з етапів її життєвого циклу.

Науковці зазначають, що за їхніми підрахунками, цій системі вже близько 4 млрд років.

Related posts