В Україні суд ухвалив рішення, відмовивши вчителю та аспіранту у наданні відстрочки від мобілізації.
Шкільний учитель і аспірант припустилися помилки, через яку їх законно призвали в армію.
Працівники ТЦК мають повноваження мобілізувати шкільного вчителя або аспіранта в разі недотримання ними умов для отримання відстрочки. Цей висновок підтвердили кілька судових інстанцій в Україні у справах, що стосуються представників територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомляє Судово-юридична газета.
У публікації повідомляється, що до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом проти ТЦК звернувся вчитель, який у 2015 році з відзнакою завершив навчання в Національному педагогічному університеті імені Драгоманова. Він отримав магістерський ступінь за спеціальністю "математика" та здобув кваліфікації математика, а також вчителя фізики та інформатики. З 1 жовтня 2020 року він працює вчителем математики в ліцеї, розташованому в Оболонському районі Києва.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" чоловік має право на відстрочку та не може бути призваний в армію під час мобілізації. Крім цього позивач вчасно оновив свої дані в додатку "Резерв+".
Однак 22 липня 2024 року вчителя затримали на контрольному пункті разом із другом, після чого їх відвезли до приміщення територіального центру комплектування. З 24 липня він знаходиться у навчально-механічному полку.
Позивач вважав, що дії працівників ТЦК є неправомірними, тому подав позов до Тернопільського окружного адміністративного суду. Однак, йому не вдалося досягти успіху у цій справі.
Суд встановив, що педагог не подав офіційного запиту на отримання довідки про відстрочку в територіальному центрі комплектування. Він обґрунтував це своєю зайнятістю та нестачею часу.
У ТЦК роз'яснили, що в реєстрі "Оберіг" вказано, що позивач підлягає призову на військову службу. Більш того, чоловік не подав жодних заяв або підтверджуючих документів для отримання права на оформлення відстрочки.
У судовому розгляді стало відомо, що документ, що підтверджує зайнятість позивача як вчителя, був виданий лише через добу після отримання повістки на військову службу. Таким чином, аргументи чоловіка щодо незаконних дій ТЦК у процесі мобілізації не знайшли підтвердження.
У суді підкреслили, що для отримання відстрочки військовозобов'язана особа повинна заздалегідь подати необхідну заяву та додати відповідні документи, які підтверджують її право.
Схожу думку було висловлено 18 вересня 2024 року в Закарпатському окружному адміністративному суді. Позивач у одній з справ стверджував, що ТЦК неправомірно мобілізували його, незважаючи на те, що він мав право на відстрочку.
Судом було встановлено, що чоловік на момент його мобілізації до армії був аспірантом з денною формою навчання. Попри це, позивач не надав ТЦК жодного документа про те, що він дійсно є аспірантом.
В інтерв'ю агентству УНІАН Іван Тимочко, очільник Ради резервістів Сухопутних військ Збройних сил України, поділився, що в Україні обговорюється варіант зменшення віку для мобілізації. На його думку, поточна ситуація на фронті свідчить про потребу в призові молодих чоловіків.
Ту ж точку зору висловив народний депутат Роман Костенко. Він підкреслив, що західні представники влади вражені тим, що в Україні не проводиться мобілізація чоловіків з 18-річного віку, як це практикується в багатьох інших країнах.
Крім того, член комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко поділився, що в Україні наразі не розглядають питання про мобілізацію жінок. Разом з тим, він нагадав, що в Україні є досить велика жіноча військова спільнота.