У Верховному Суді роз'яснили, яким чином можна вилучити кошти у голови МСЕК.
Очільник ВС Станіслав Кравченко зазначає, що є два варіанти: процедура загальної конфіскації та спеціальна конфіскація.
Правова система України включає в себе інструменти для конфіскації коштів, отриманих незаконним шляхом. Це стосується, зокрема, тих фінансів, які були виявлені під час обшуків у керівників обласних медико-соціальних експертних комісій. Про це повідомив голова Верховного Суду Станіслав Кравченко в інтерв'ю для Укрінформу.
Однак він підкреслив, що в Україні, як у країні з правовою системою, існує презумпція невинуватості.
"Це має бути чітка процедура... Це може бути визнано неправомірною вигодою, якщо буде доведено. Якщо лише частина цих коштів буде визнана незаконно отриманими, то має бути в рамках загальної конфіскації", - заявив суддя.
Він зазначив, що для використання механізму спеціальної конфіскації необхідно встановити, що кошти були здобуті незаконним шляхом.
"Отже, з теоретичної точки зору, керівники МСЕК можуть зазнати конфіскації своїх коштів як у рамках загальної процедури, так і за спеціальними умовами", - зазначив голова Верховного Суду.
Кравченко підкреслив, що протягом останніх років значно змінилося антикорупційне законодавство і воно, крім статті Неправомірна вигода (ст. 368 ККУ), включає також поняття незаконного збагачення.
Зазвичай гроші, отримані внаслідок конфіскації, перераховуються на спеціально відкритий рахунок, визначений Держскарбницею.
У Україні було виявлено низку корупційних схем, пов’язаних з МСЕК. Найбільш резонансним стало затримання Тетяни Крупи, керівниці Хмельницького обласного МСЕК, у якої було вилучено 6 мільйонів доларів готівкою, а також виявлено значні активи. Під час перевірок стало відомо, що в рамках цієї схеми близько 50 прокурорів з Хмельницької області отримали статус інвалідів. Пізніше президент Зеленський провів засідання РНБО, присвячене ситуації навколо МСЕК.
Кабмін затвердив план через скандал у МСЕК