У Києві було представлено ініціативу, спрямовану на підвищення усвідомленості щодо забруднення територій мінами.
Під час заходу були презентовані страви, приготовлені з продуктів, вирощених на розмінованих землях, передає кореспондент Укрінформу.
Проєкт, зокрема через кулінарію, має привернути увагу до проблеми забруднення території України мінами й іншими вибухонебезпечними предметами.
"Гуманітарне розмінування - це невідкладна справа, яка потребує нашої уваги вже сьогодні. Ми маємо на меті повернути людей додому та забезпечити безпечні умови для життя і праці українців. Саме тому ми реалізували спільний проєкт з Програмою розвитку ООН та українською шеф-кухаркою Ольгою Мартиновською. Цей проєкт покликаний продемонструвати, що гуманітарне розмінування має людське обличчя і стосується життів конкретних осіб, які не можуть обробляти свої поля через їхню забрудненість. Оскільки наша країна є найбільш замінованою в світі, ми стикаємося з безпрецедентними викликами і нам потрібно об'єднувати зусилля з нашими партнерами," - підкреслила перша віцепрем'єрка та міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Вона також зазначила, що на захід були запрошені дипломати з різних країн, щоб ще раз акцентувати їхню увагу на питанні гуманітарного розмінування в Україні. "Ми сподіваємося, що вони закладуть відповідні фінансові ресурси у свої бюджети на наступний рік, що дозволить підтримати операторів та їхню матеріально-технічну базу. Це сприятиме збільшенню кількості розмінувальних машин і прискоренню цього процесу", - додала Свириденко. Вона також повідомила, що вже 25 тисяч гектарів землі були повернуті в експлуатацію після проведення розмінування.
У рамках проєкту було представлено п’ять традиційних українських кулінарних шедеврів, виготовлених з продуктів, вирощених на розмінованих землях. Серед них борщ з пампушками, що символізує Київщину, деруни з білими грибами – Чернігівщину, гречаники – Харківщину, а також гречаний медівник з малиною, що представляє Миколаївщину. Крім того, шеф-кухарка Мартиновська презентувала "найдорожчу страву у світі" – кабачкову ікру, яка отримала таку назву через необхідність розмінування майже 6 тисяч гектарів території за допомогою спеціальної техніки для її приготування. Цю страву можна безкоштовно спробувати в двох ресторанах Києва як комплімент.
Зі свого боку заступник генсекретаря ООН та заступник адміністратора Програми розвитку ООН Хаолян Сюй зауважив, що чверть території України замінована, і ця ситуація має значний вплив на життя людей та економіку країни.
За словами Сюя, ООН, Європейський Союз і Світовий банк оцінюють вартість розмінування українських територій приблизно в 34,6 мільярда доларів. Він також зазначив, що діяльність ООН спрямована на підтримку уряду України. Зокрема, разом із іншими партнерами організація допомогла розробити стратегію розмінування на найближче десятиліття, яка почне реалізовуватися вже протягом наступних трьох років.
Раніше проєкт Soul of Soil презентували на Конференції з питань протимінної діяльності в Україні (UMAC2024), що проходив у Лозанні (Швейцарія) 17-18 жовтня.
Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, під час Конференції, присвяченої протимінній діяльності в Україні, країни-партнери оголосили про нові фінансові зобов'язання на підтримку гуманітарного розмінування, які склали близько 70 мільйонів доларів.