Субсидії не отримають усі: хто залишиться без фінансової підтримки для покриття комунальних витрат.

У 2025 році уряд прогнозує зменшення числа домогосподарств, які отримують житлові субсидії та пільги, на 400 тисяч. Як зазначено у пояснювальній записці до проекту закону про Державний бюджет на наступний рік, заплановані витрати бюджету на ці виплати зменшаться на 7,6 мільярда гривень, що становить 12,5%. Таким чином, сума витрат знизиться з 49,9 мільярда гривень у 2024 році до 42,3 мільярда гривень. Очікується, що ці фінансові ресурси забезпечать підтримку для 2,8 мільйона домогосподарств.

"Цей обсяг встановлено Міністерством соціальної політики України на основі прогнозованої кількості отримувачів, виходячи з проведених заходів, спрямованих на підвищення адресності та оптимізацію системи житлових субсидій. Це передбачає уточнення критеріїв оцінки фінансового та майнового становища, зупинку виплат особам, які перебувають за межами країни або проживають на тимчасово окупованих територіях, а також впровадження механізму щомісячної верифікації виплат та інші відповідні дії", - йдеться у документі.

Слід зазначити, що на 2024 рік планується виділити близько 25% більше коштів на виплату житлово-комунальних пільг і субсидій у порівнянні з 2023 роком, коли на ці цілі було витрачено 37,9 млрд грн.

У той же час, представники уряду підкреслюють, що не варто перебільшувати проблеми, адже кожен, хто має потребу в державній підтримці, обов'язково отримає необхідну допомогу.

"Наша субсидіарна політика ніяк не змінюється: всі люди, які потребують субсидій,отримують їх і будуть отримувати в повному обсязі. Ми як держава ці зобов'язання виконуємо. Коштів у бюджеті достатньо", - запевнив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду у Верховній Раді.

За його словами, в Україні реалізовано проактивну систему надання субсидій для покриття витрат на житлово-комунальні послуги, а також для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пального для побутових печей. Це передбачає, що особи, які мають право на ці виплати, отримуватимуть повідомлення автоматично.

"Сьогодні ця послуга цифровізована. І люди, які мають право на субсидію, отримують повідомлення про це і запрошення прийти і оформити допомогу",- додав очільник Кабміну.

Нагадаємо, що в серпні цього року Пенсійний фонд автоматично перерахував розмір житлової субсидії для домогосподарств, де доходи зменшилися або зросли на понад 50%. Тим часом у травні уряд прийняв рішення збільшити в п'ять разів субсидії на електроенергію для мешканців Харківської області, які залишилися без електрики внаслідок російських обстрілів.

Право на субсидію для оплати комунальних послуг мають українці, чиї витрати на комуналку становлять понад 15% сукупного сімейного доходу. Для кожної родини це вираховують індивідуально.

Право на отримання житлової субсидії мають:

- одна з осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні;

- особа, що знімає житло відповідно до угоди про оренду;

- внутрішньо переміщена особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні, навіть без укладення договору оренди. У цьому випадку до заяви додають документи, що підтверджують проживання за адресою домогосподарства (наприклад, довідка ВПО);

- за заявою опікуна чи піклувальника - неповнолітня дитина, яка залишилася без батьківської опіки або недієздатна особа працездатного віку, над якою встановлено опіку;

- приватний забудовник - це ситуація, коли будинок ще не введено в експлуатацію, але вже почали нараховувати плату за житлово-комунальні послуги. До заяви необхідно додати документи, які підтверджують фактичне проживання за адресою домогосподарства;

При розгляді заявки на отримання субсидії враховуються доходи всіх осіб, які зареєстровані або офіційно декларовані в даному житловому приміщенні. Проте, під час подачі заявки необхідно вказати, хто фактично проживає у квартирі чи будинку. Якщо на момент звернення за субсидією хтось із членів родини знаходиться за межами країни більше 60 днів, його слід виключити з розрахункового складу домогосподарства, і його доходи не будуть враховані. Наприклад, якщо в квартирі зареєстровані три особи: чоловік, дружина та дитина, але дружина з дитиною виїхали за кордон і там перебувають більше 60 днів, субсидія буде нарахована тільки на одного члена домогосподарства — чоловіка.

Хоча субсидії на опалювальний та неопалювальний періоди можуть бути автоматично продовжені, певним групам населення все ж потрібно повторно подавати документи для отримання цієї фінансової підтримки. Це стосується осіб, які отримували виплати на початку повномасштабної війни, проживали в районах, що наразі окуповані або знаходяться в зоні бойових дій, і які досі не зверталися для повторного призначення цієї допомоги.

Щоб отримати субсидію, необхідно звернутися до Пенсійного фонду з відповідною заявкою та комплектом документів. Цю процедуру можна здійснити через сервісні центри, місцевих чиновників, ЦНАПи або надіславши документи поштою на адресу ПФУ. Крім того, подати заявку на субсидію можна за допомогою порталу "Дія", мобільних додатків або вебпорталу Пенсійного фонду.

Однак існують випадки, коли вже надані субсидії можуть бути скасовані:

- у випадку накопичення боргу за комунальні послуги протягом трьох місяців на суму, що перевищує 680 гривень;

- якщо член сім'ї, що отримує субсидії, не сплачує ЄСВ понад три місяці;

- якщо протягом останніх шести місяців родич придбав активів на суму, що перевищує 50 тисяч гривень;

- якщо в родині є особа з депозитом, що перевищує 100 тисяч гривень;

- якщо площа квартири перевищує 130 кв. м а будинку - 230 кв. м;

- у випадку, якщо є автомобіль віком до п'яти років, або два автомобілі, яким більше п'ятнадцяти років;

- якщо в сім'ї є дорослий, який офіційно не навчається, не працює і не має статусу безробітного;

- якщо один з працюючих членів домогосподарства отримує заробітну плату, що є нижчою за встановлений мінімум.

Усі перелічені причини можуть стати приводом для позбавлення субсидій. Утім, у випадку, коли виникла заборгованість, ще є шанс поборотися за те, щоб держава не позбавляла цієї допомоги. Для цього потрібно звернутися до постачальника послуги, за оплату якої є борг, і підписати договір реструктуризації, щоб можна було протягом певного часу частинами виплачувати заборгованість.

Related posts