Необхідно збільшити рівень інклюзивності в політичній сфері, зазначає Шуляк.
Цю інформацію озвучила Олена Шуляк, голова комітету з питань державного управління, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, під час свого виступу, про що інформує РБК-Україна.
Вона зазначила, що чинний Виборчий кодекс містить чимало прогресивних норм щодо забезпечення виборчих прав людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Втім, ми розуміємо, що виклики повномасштабної війни потребують значного розширення інклюзивності виборчого процесу.
"Перше, на що б хотіла звернути увагу - це ветерани. За останніми підрахунками, в Україні зараз 1 мільйон 300 тисяч ветеранів, серед яких - багато людей з інвалідністю. Також слід розуміти, що до маломобільних людей також можуть належати і люди похилого віку, і тимчасово маломобільні (наприклад, вагітні чи мами з дітьми у візочках). І таких виборців може бути до 40%. Отже слід максимально пристосувати виборчу інфраструктуру для зручності таких громадян", - наголосила Шуляк.
Вона зазначила, що відповідно до законодавчих норм, на виборчій дільниці необхідно мати принаймні одну кабінку для голосування завширшки 110 сантиметрів, а також столик висотою 75 сантиметрів з достатнім простором внизу, щоб особа на інвалідному візку могла зручно розташуватися. Крім того, закон передбачає обов'язкову наявність пандусів. Проте на практиці ці вимоги далеко не завжди виконуються. Наприклад, під час останніх виборів близько 3000 дільниць не мали пандусів, а понад 16% дільниць стикнулися з проблемами доступності для виборців з обмеженими можливостями.
Додатково парламентарка зазначила, що потреба в інклюзивності виборчого процесу виходить за межі лише фізичної доступності і адаптації виборчих дільниць. Важливим аспектом залишається створення умов для участі у виборах громадян, які прагнуть стати кандидатами. Зокрема, необхідно активно залучати до цього процесу якомога більше ветеранів, військовослужбовців, жінок та, особливо, молодь, щоб забезпечити їхнє представництво у політичному житті країни.
"Інклюзивність виборчого права не зводиться лише до фізичних перешкод, таких як пандуси. Нам необхідно долати бар'єри не тільки в просторі, а й у свідомості людей. У контексті інклюзивності виборчого процесу важливим питанням залишається гарантування права на обрання для всіх українців, включаючи військовослужбовців, ветеранів та жінок. Варто зазначити, що наше суспільство наразі має значний рівень мілітаризації," - зазначила Шуляк.
За її словами, зворотнім боком мілітаризації може стати зростання патріархальних настроїв, пріоритету для чоловіків у висуванні на будь-які посади. Тому питання гендерних квот також є актуальним. Ба більше - надважливо переглянути і гендерні квоти, які на сьогодні становлять 40%, але по факту вони не витримуються
Вона вважає, що справжнє вирівнювання гендерного дисбалансу необхідне не тільки з позицій справедливості, а й для покращення якості державних рішень. Це особливо важливо, коли мова йде про ухвалення рішень, що стосуються відновлення України.