Прискорене зростання атак дронів з Росії на Україну: які наступні кроки і як протистояти цій загрозі.
Різке збільшення кількості російських дронових атак на територію України: статистика та реалії.
Згідно з інформацією, наданою Повітряними силами Збройних сил України, у вересні російські агресори здійснили запуск 1339 ударних безпілотників по українській території, що є значно вищим показником, ніж у будь-якому іншому місяці раніше. Якщо підрахувати середнє, виходить, що щоденно росіяни використовували близько 44 "шахедів".
Ця цифра є орієнтовною, оскільки вона змінювалася. Наприклад, найбільшу кількість ударних безпілотників противник застосував 14 вересня - 72 дрони.
Вересень 2024 року став знаковим, адже саме в цей місяць Росія почала регулярно, щодня, здійснювати запуски безпілотників по території України. Проте з 1339 дронів, які були випущені, українські сили знищили 1107. Додатково, частину безпілотників вдалося нейтралізувати завдяки засобам радіоелектронної боротьби, а деякі з них навіть повернулися назад до своїх баз під час атак.
Для порівняння та візуалізації процесу інтенсифікації атак, за даними Інституту науки та міжнародної безпеки, упродовж серпня 2024 року Росія запустила по Україні 790 безпілотників, а ще в липні це було 426 летючих одиниць.
Незважаючи на те, що Сили оборони успішно збивають більшість ворожих безпілотників, деякі з них все ж прориваються і наносять істотні ушкодження. Варто зазначити, що у вересні зафіксовано численні випадки, коли ворожі дрони пролетіли на небезпечній відстані від українських атомних електростанцій.
Ігор Романенко, генерал-лейтенант і засновник Благодійного фонду "Закриємо небо України", який також займав посаду заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України у 2006-2010 роках, підкреслює, що в подальшому інтенсивність атак може збільшитися, оскільки російські можливості продовжують зростати.
"Війна продовжується, і з цього ракурсу будь-яке ураження об'єктів має значення як з військової, так і з морально-психологічної точки зору для наших громадян. Вони суттєво наростили свої можливості, адже тепер здатні випускати до півсотні дронів на добу, отримуючи допомогу від іранців та виробляючи їх самостійно. Це означає, що їхні можливості зросли, масштабуються, і вони можуть завдавати удари дронами щодня. У цих умовах нам слід усвідомлювати, що, на жаль, це стає новою реальністю, з якою ми будемо стикатися надалі", — зазначив Ігор Романенко в інтерв'ю журналісту Еспресо.
Тим часом керівник ЦПД РНБО Андрій Коваленко наприкінці вересня зауважив, що окупаційна армія у майбутньому планує цілодобово атакувати регіони України, щоб повітряні тривоги для українців стали майже постійним явищем.
Проте цю гру можна зіграти удвох. На відміну від нас, російська система протиповітряної оборони має обмежену ефективність і не може повністю захистити Росію від безпілотників. Зростання частоти атак загалом призведе до частіших невдач ППО РФ, як показує ситуація в Торопці, зазначає Коваленко.
Читайте також: Атака дронів, яка викликала землетрус у РФ, або черговий натяк про надання дозволу на удари західними ракетами. Пояснюємо
За інформацією, наданою експертами Defense Express, російські виробничі потужності перевищили поставлені цілі, що дозволяє їм виготовляти близько п'ятдесяти безпілотників "шахед" щоденно. Крім того, ці дрони продовжують надходити до Росії різними шляхами. Наприклад, план Алабуги, яка розташована в так званій особливій економічній зоні Татарстану, передбачав виробництво 6 тисяч безпілотників для російської армії до вересня 2025 року. Однак це підприємство вже значно випереджає графік, виготовивши понад 6 тисяч "шахедів" станом на серпень 2024 року.
"Таким чином, вже до наступної осені на цьому об'єкті можуть бути виготовлені щонайменше 4 тисячі 700 "шахедів", - підкреслює військовий аналітик Defense Express Іван Киричевський."
Співзасновник та виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло підкреслює той момент, що росіяни не мають зараз повних ліній виробництва дронів, але вони поставили собі за мету вийти на цей повний цикл виробництва шахедів до кінця наступного року.
"Основна мета цих агресивних дій полягає в тому, щоб виснажити нашу систему протиповітряної оборони та виявити логістичні маршрути наших сил, які забезпечують захист українського неба. Таким чином, російські війська, безумовно, готуються до нових масштабних ракетних атак і використання балістичних ракет. Те, що ми спостерігаємо наразі, є тривалою та виснажливою підготовкою", - зазначив він під час інтерв'ю на Еспресо.
Експерти підкреслюють, що Збройні сили України постійно покращують свої навички у протидії безпілотникам супротивника. Це підтверджують результати знищення ворожих дронів під час найнасиченішого за кількістю атак місяця. Ігор Романенко вважає, що суспільство повинно об'єднати зусилля у цій боротьбі.
"Для того, щоб боротися, треба бити по їхніх заводах, які виробляють "шахеди", і треба підсилювати свої засоби протиповітряної оборони, по аеродинамічним цілям, до яких відносяться і "шахеди" теж. Також громадяни повинні в цих умовах чітко виконувати дії під час повітряних тривог. Крім того, підприємства можуть займатися забезпеченням прикриття себе, своїх працівників засобами радіоелектронної боротьби. Тобто держава прийняла рішення щодо того, що закупівлю можна проводити не тільки для Сил оборони України, але це можна робити і для прикриття підприємств, установ і таке інше", - розповідає генерал-лейтенант.
Іван Киричевський також наголошує на тому, що Україні доведеться ще більше посилювати систему протиповітряної оборони.
"Нам знадобляться додаткові ресурси для протиповітряної оборони, і акцент варто зробити саме на системах ППО, а не, наприклад, на наземних засобах, які могли б посилити наші бойові дії на суші, якщо висловитися м'яко," - підкреслює він.
Експерт у сфері національної безпеки та військовослужбовець ЗСУ Іван Варченко вважає, що посилені атаки безпілотників з боку ворога є спробою компенсувати втрати в боєприпасах. Він вказує на те, що в певний момент противник, ймовірно, все ж може частково вичерпати свої ресурси в обох напрямках.
Ми усвідомлюємо, що на даний момент вони намагаються компенсувати значні втрати боєприпасів за рахунок масованого використання безпілотників. Також ми бачимо, що у російської сторони немає можливості швидко наростити запаси боєприпасів і використовувати їх щодня. Можливо, вони вдаються до запасів, які були заплановані на жовтень, листопад і грудень, і тепер вимушені їх активніше використовувати, щоб не знизити свою вогневу потужність у атаках на українські території, - зазначив він в ефірі Еспресо. - Сподіваюся, що в майбутньому вони все ж будуть змушені зменшувати обсяги як боєприпасів, так і безпілотників.