Що можна сказати про російський безпілотник ZALA Z-20, який був збитий українськими військовими?

Інформація про те, що українські військові змогли збити безпілотник ZALA Z-20, стала відома широкій аудиторії в кінці серпня 2024 року. У той час український волонтер Сергій Стерненко, намагаючись зібрати кошти на дрони для Збройних Сил України, опублікував відеоматеріали, що підтверджують ефективність їх використання.

"Це результат тисяч врятованих життів, захищених українських технологій і знищеної російської розвідки", - зазначив волонтер.

Серед 115 знищених безпілотників, телеграм-канал "Потужний Інформатор" визначив російський розвідувальний дрон Z-20, виготовлений компанією Zala Aero. Це означає, що дане відео фактично є першим зафіксованим випадком знищення цього БпЛА.

"Є підозра, що саме цей дрон наводив ланцети на Долгінцеве та інші цілі за 70 км від лінії фронту", - наголосив автор

ZALA Z-20 - це російське безпілотне повітряне судно з електродвигуном. Основне його завдання - розвідки та спостереження за різноманітними об'єктами. Також використовують для коригування вогню артилерії і спостереження за полем бою. Імовірніше, Z-20 здебільшого шукає цілі для іншого дрону, виробництва Zala Aero - "Ланцета".

У 2023 році світ вперше став свідком демонстрації безпілотників моделі Z-20. За словами розробників, електричний двигун забезпечує можливість цього апарату з розмахом крил чотири метри залишатися в повітрі більше шести годин під час патрулювання. Крім того, він здатен передавати відео у високій якості на відстань, що перевищує 100 кілометрів.

Росіяни переконують, що ZALA Z-20 оснащений бортовим обчислювачем, який використовує сучасні алгоритми штучного інтелекту. Це, нібито, дозволяє швидко приймати необхідні рішення. Запускають БпЛА з пневматичної пускової установки, для приземлення передбачили парашут і повітряний амортизатор.

Модель "Зед-двадцятки" можна вважати еволюційним кроком у розвитку безпілотників ZALA Z-16. Хоча попередня версія має менші розміри (розмах крил 2,8 м, вага 10,5 кг), Z-20 демонструє покращені характеристики з розмахом крил 4 м і вагою 17 кг. Її корисне навантаження та дальність польоту також вищі. Проте, вона зберігає аналогічну відеотехніку, електродвигун та принцип функціонування. Наземні системи управління Z-20 повністю сумісні з попередньою моделлю Z-16.

У своїй рекламній презентації компанія акцентувала увагу на численних перевагах Z-20. Серед них виділяються висока стійкість до радіоперешкод, зменшена ефективна площа розсіювання, що ускладнює виявлення дрона, можливість ретрансляції сигналу, захищений канал зв'язку, а також здатність протидіяти РЕБ і ППО. Крім того, Z-20 оснащений бортовим штучним інтелектом, який здатен виявляти та ідентифікувати об'єкти, визначаючи пріоритетні цілі.

Сам факт ураження Силами оборони новітнього розвідувального дрона РФ свідчить про те, що це можливо, а отже "протидія РЕБ" і "невидимість для радарів" - фактори, перебільшені росіянами.

Крім того, ЗСУ вже неодноразово уражали безпілотники, виробництва компанії Zala Aero. Так воїни 110-ї механізованої бригади за допомогою адаптованих FPV-дронів у серпні 2024-го збили російський безпілотник ZALA Z-16 у Донецькій області. На кадрах показано, як український FPV-дрон, піднявшись на висоту, переслідує й атакує російський БПЛА літакового типу.

Військовослужбовці 47-ї окремої механізованої бригади "Магура" Збройних Сил України в Покровському напрямку знищили два розвідувальні безпілотники Zala за допомогою FPV-дронів.

ZALA Aero Group - це російська фірма, що зосереджена на проектуванні безпілотних літальних апаратів та розташована в Іжевську. Вона є частиною концерну "Калашников".

Контрольний пакет акцій компанії, що складає 50,85 %, належить іжевському підприємцю Олександру Захарову, який виконує функції головного конструктора. У виробничому процесі активно задіяні також його син Микита та дочка Марія, чиї фірми є основними постачальниками.

Цікаво зазначити, що Лаврентій, один із синів Захарова, разом із матір'ю Світланою володіє квартирою в престижному районі Лондона, яка оцінюється у 1,5 мільйона фунтів стерлінгів. У той час як його батько займається виробництвом дронів, що використовуються для руйнування в Україні, станом на 2023 рік Лаврентій працював в Інституті проблем роззброєння ООН.

Related posts