Рютте прагне об'єднати НАТО та США, передаючи європейському континенту меседж Трампа, згідно з інформацією від Business Insider.
Генсек НАТО вважає, що Європі та США потрібно об'єднатися сильніше, ніж будь-коли.
Сумніви нового президента США Дональда Трампа щодо НАТО можуть стати перешкодою у боротьбі з російською агресією. Однак генеральний секретар НАТО Марк Рютте вже підготував "ясне повідомлення" для республіканця, що може посприяти поліпшенню взаємин між сторонами, повідомляє Business Insider.
У публікації зазначили, що призначення Рютте на пост голови НАТО в січні 2024 року вселило надію на покращення співпраці між Альянсом і Сполученими Штатами. Він вже встиг зарекомендувати себе як "шептун Трампа", передаючи європейським партнерам меседжі республіканця.
Згідно з думками експертів, Рютте усвідомлює необхідність збільшення витрат на оборону в Європі. На початку цього тижня він провів зустріч у Варшаві з президентом Польщі Анджеєм Дудою та прем'єр-міністром Дональдом Туском, висловивши похвалу Польщі за її безпрецедентні витрати на військові потреби.
Польща другий рік поспіль лідирує в НАТО за витратами на оборону у відсотках від ВВП, підкреслили у виданні. У 2024 році країна виділила на оборону понад 4% свого економічного виробництва.
"Це ясний сигнал не тільки нашим супротивникам, а й США. Європа розуміє, що має робити більше для забезпечення нашої спільної безпеки. І це починається зі збільшення витрат і нарощування потенціалу", - сказав Рютте у Варшаві.
Експерти вважають, що висловлювання генерального секретаря НАТО стали реакцією на загрози, які Трамп висловлював під час свого першого терміну перебування на посаді в Білому домі, коли він натякав на можливе виведення США з Альянсу, якщо країни-союзники не підвищать свої витрати на оборону, повідомляє видання.
Крім того, під час візиту в Париж для зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном Рютте згадав війну в Україні. За його словами, вона становить загрозу й для США:
Співпраця Росії з Північною Кореєю, Іраном і Китаєм становить загрозу не лише для Європи, але й для миру та безпеки в цілому. Це небезпечне становище стосується як європейського континенту, так і регіону Індо-Тихого океану, а також Північної Америки. Саме тому нам необхідно об'єднатися – країни Європи, Північної Америки та наші міжнародні партнери – для того, щоб забезпечити безпеку й добробут наших народів.
Раніше генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що НАТО має допомогти Україні завершити війну з РФ переговорами, але з позиції сили. За його словами, країни-члени Альянсу повинні продовжувати надавати Києву військову допомогу.
Окрім того, прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що перешкоджатиме вступу України до НАТО. Він підкреслив, що Україна може долучитися до Європейського Союзу, проте не матиме місця в Альянсі.