Вирубують те, що має високу вартість: Карпати стрімко втрачають свої лісові масиви. Мапа.
Карпати стрімко втрачають свої лісові масиви. Щогодини в цих горах, які охоплюють території восьми країн, знищують по чотири гектари лісу, що приблизно дорівнює 20 деревам щохвилини. Вирубка лісів не компенсується їх відновленням, внаслідок чого регіон стає все більш вразливим до ерозії, зсувів, повеней та загрозі зникнення різних видів флори і фауни.
В Україні близько 50-70% лісозаготівель здійснюються нелегально, причому переважно видобувається найцінніша деревина з метою максимізації прибутку. Цю інформацію наводить незалежний антикорупційний центр NGL.media.
Схема вирубки залишається незмінною протягом століть.
Зокрема, наприкінці вересня "Держекоінспекція" на Закарпатті отримала повідомлення про масову вирубку лісу біля дороги на Буковель. Принаймні 1500 дерев там було вирубано без жодних документів, розмір шкоди склав 32 млн грн.
Кінь тягнув частину колод через гірські струмки, руйнуючи їхні русла та завдаючи шкоди навколишньому природному середовищу.
"Заготівлі деревини здійснювались на площах Ясінянського лісомисливського господарства. Не можу стверджувати, що лісгосп був причетний до цієї ситуації, але те, що контроль над територією був недостатнім, це безсумнівно, - зазначив Владислав Каменца, виконуючий обов'язки начальника управління екологічного нагляду "Держекоінспекції" Закарпатської області, під час прес-конференції."
Інспектори вперше зіткнулися з таким жахливим станом лісу. Замість потічка залишилося лише болото, покрите товстим шаром тирси.
"Це свідчить про те, що їх транспортували протягом щонайменше кількох місяців," - зазначає Каменца.
Схожі випадки вже давно стали звичними для Карпат. Протягом останнього століття схема злочину суттєво не зазнала змін – браконьєри вирубують найцінніші дерева і транспортують їх за допомогою коней вздовж річкових шляхів.
Згідно з дослідженням супутникових знімків, проведеним Global Land Analysis and Discovery (GLAD), за минулі два десятиліття в українських Карпатах було знищено 161 тисячу гектарів лісу, що становить приблизно 10% від загальної площі.
Вісімдесят відсотків цих втрат зафіксовано в лісництвах "Держлісагентства". Інші частки розподілені між комунальними лісами, землями резерву та лісовими масивами, що підпорядковуються різним державним установам, зокрема Міністерству оборони, Міністерству освіти та Міністерству аграрної політики.
Ця величина відповідає загальній площі міст Київ, Харків, Одеса, Львів, Івано-Франківськ та Тернопіль у сукупності.
Карпати втрачають найцінніше
За результатами дослідження Greenpeace, у Карпатах, розташованих на території восьми країн, вирубують чотири гектари лісу щогодини, або близько 20 дерев щохвилини.
Часто йдеться про зрілі та цінні види дерев, які можна вигідно реалізувати, зазначає матеріал NGL.media.
Пам'ятаю, як у кінці 90-х років у Європі виникла мода на дубові меблі. Одним із найзатребуваніших та найдорожчих товарів на ринку деревини був дубовий шпон — тонкий шар деревини товщиною від 0,35 до 4,0 мм, який використовувався для обшивки меблів. У той період, зокрема, "Стрийський лісгосп" проводив масову вирубку дубових лісів, що розташовувалися на горбистій місцевості Прикарпаття та в заплавах Дністра. Нині ж ми маємо лише невелику кількість дубів, переважно ті, що охороняються на території природно-заповідного фонду, - поділився директор ГО "Дунайсько-Карпатська Програма" Богдан Проць.
Він зазначає, що згідно з європейськими дослідженнями, в Україні нелегальні рубки можуть становити від 50 до 70%. Проте, інформація від Державного агентства лісових ресурсів вказує на те, що ця частка не перевищує 0,3-0,6% від загального обсягу видобутої деревини.
Така разюча різниця в оцінках пов'язаним з тим, що найбільш масштабні нелегальні рубки мають вигляд законних, тобто насправді документи в лісників є, але як вони отримані - інше питання.
"Ми говоримо про такі типи рубок, як санітарні (вилучення сухих і хворих дерев. - Ред.), переформування (зміна структури лісу. - Ред.) чи прохідні (для кращого росту дерев. - Ред.). Це коли науковці та закони України передбачають певні типи рубок для догляду за лісом, тобто мають благородну мету, але насправді цього дотримуються лише на папері. На практиці з лісу забирають найкращу деревину, щоб отримати найбільше вигоди", - каже Дмитро Карабчук, засновник та виконавчий директор ГО "Лісові ініціативи і суспільство", координатор проєкту "Боротьба із незаконними рубками в Україні".
Внаслідок цього, частка якісних лісів, зокрема захисних, таких як протиерозійні смуги уздовж залізниць і автомобільних шляхів, що відіграють ключову роль у збереженні навколишнього середовища, постійно скорочується.
Це своєю чергою призводить до того, що Карпати стають уразливішими до ерозій, зсувів, повеней і зникнення місцевих видів тварин та рослин.
"Насправді, найбільше лякає не стільки сам факт вирубки, скільки те, що ліс більше не відновлюється. Цей процес відомий як знеліснення. Наприклад, на території гірськолижного курорту 'Буковель' була знищена частина лісу, яка належала місцевому лісгоспу, і на її місці з'явилися готелі", - зазначає Дмитро Карабчук.
Ще один аспект втрати лісів — вирубка територій лісу, які не здатні до самовідновлення, а нові саджанці не приживаються.
Так, за словами Дмитра Карабчука, "Мокрянське лісомисливське господарство", що на Закарпатті, санітарними вирубками "дорубалося" до того, що на одній з гір ліс більше не може відновитися.
"Змінився клімат, вітер висушує землю і в період, коли нема опадів, посуха настільки драматична, що молоді дерева просто вмирають", - пояснив він.