Обстріл 26 серпня призвів до зупинки роботи чотирьох реакторів атомної електростанції: Україна надіслала офіційне звернення до МАГАТЕ.

В результаті російського нападу 26 серпня українська енергетична інфраструктура зазнала значних втрат, втративши половину потужностей, що виробляються атомними електростанціями. У зверненні до МАГАТЕ Україна зазначає, що ця ситуація викликана навмисними атаками РФ на інфраструктурні об'єкти.

Під час масованого обстрілу України 26 серпня, здійсненого Збройними силами Російської Федерації, було пошкоджено чотири реактори на двох українських атомних електростанціях. В результаті атаки РФ було виведено з ладу підстанції, що передавали в мережу близько половини потужностей. Про наслідки цього удару йдеться у ноті, яку постійне представництво України при міжнародних організаціях у Відні надіслало до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Текст документа було опубліковано на порталі МАГАТЕ 28 серпня.

Україна направила звернення, яке складається з двох сторінок і було отримане 27 серпня, як зазначено на першій сторінці документа. У ньому йдеться про масований обстріл об'єктів енергетичної інфраструктури України, що відбувся 26 серпня. Чиновникам МАГАТЕ було повідомлено про відключення чотирьох реакторів і попросили поширити цю інформацію серед усіх країн-членів організації.

У матеріалі зазначено, що внаслідок обстрілу було пошкоджено дві атомні електростанції:

Реактори Рівненської атомної електростанції стали першими жертвами інциденту, який відбувся о 8:58 за східноєвропейським часом. Вже о 9:05 потужність блоків Південноукраїнської АЕС була знижена до 1 800 МВт, але врешті-решт о 17:10 довелося відключити блок №3, як зазначено у зверненні. Також було підкреслено, що дії Росії є спрямованими проти цивільної енергетичної інфраструктури, що створює загрозу для ядерної безпеки.

"Російська Федерація свідомо здійснює атаки на енергетичні об'єкти України, прагнучи вивести з ладу атомні електростанції, які є основними джерелами електроенергії для країни. Ці дії Росії створюють серйозну загрозу стабільній функціональності ядерних установок України та безпеці мільйонів громадян", – зазначила Україна.

На платформі МАГАТЕ та в соціальних мережах цієї організації, а також в акаунтах її очільника, Рафаеля Гроссі, поки що немає відповіді на звернення України стосовно удару Росії 26 серпня. Водночас там можна знайти занепокоєння МАГАТЕ подіями в Курській області біля Курської АЕС, датовані тією ж датою.

Для оцінки втрати енергетичних потужностей, що відбулись 26 серпня, можна скористатись даними АТ "НАЕК "Енергоатом" від 7 березня 2024 року стосовно обсягів атомної генерації. Згідно з інформацією на Telegram-каналі компанії, загальна потужність контрольованих Україною атомних електростанцій становить 6 950 МВт. Під час обстрілу втрати енергосистеми склали 3 231 МВт, що майже дорівнює половині (46%).

Повідомляється, що 26 серпня російські війська застосували понад 230 різних засобів ураження, включаючи ракети типу "Іскандер", "Калібр" та Х-101, а також дрони-камікадзе "Шахед". За даними Повітряних сил ЗСУ, ефективність роботи систем ППО склала близько 80%. Прем'єр-міністр Десни Шмигаль зазначив, що вибухи було зафіксовано у 15 областях України.

Нагадуємо, що в РНБО оцінили ймовірність удару РФ по Київській гідроелектростанції та по дамбі Київського водосховища. 28 серпня НЕК "Укренерго" повідомила, який термін українці будуть змушені дотримуватися графіків відключень електроенергії.

Related posts