НАЗК вперше надало винагороду за інформацію про корупцію викривачу.
У 2021 році співробітник Міністерства оборони отримав пропозицію хабара в розмірі 24 мільйонів гривень.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вперше виплатило винагороду викривачеві корупції. Згідно з рішенням суду викривачеві виплатили 1,68 млн грн, повідомило НАЗК.
Відзначається, що нагорода була надана діючому військовослужбовцю, який у період з 2020 по 2021 рік обіймав посаду керівника департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони.
"У 2021 році він звернувся із заявою до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), в якій повідомив, що йому запропонували отримання неправомірної вигоди у 24 млн грн за дії в інтересах певного ТОВ", - йдеться у повідомленні.
За ці кошти аудиторська команда повинна була підготувати позитивний звіт під час позапланового внутрішнього аудиту виконання державного контракту. Це дозволило б компанії отримати понад 400 млн грн за облаштування спеціального об'єкта та стати претендентом на майбутні контракти з Міністерством оборони.
24 березня 2023 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) виніс вирок, згідно з яким колишній заступник начальника одного з управлінь Міністерства оборони отримав покарання у вигляді 4,5 років позбавлення волі. Однак суд не задовольнив клопотання про надання винагороди whistleblower'у. Військовослужбовець оскаржив це рішення, і в кінці 2023 року Апеляційна палата ВАКС ухвалила рішення про виплату винагороди.
"Це - фундаментальна подія для подальшого розвитку інституту викривання в Україні та формування сталої культури викривання. На черзі - наступний кейс", - розповів голова НАЗК Віктор Павлущик.
За його інформацією, перша в історії українського інституту викриття виплата стала реальністю завдяки перегляду механізму використання коштів, призначених для реалізації антикорупційних стратегій.
Нагадаємо, що 2 жовтня 2023 року Вищий антикорупційний суд України вперше ухвалив рішення про надання суттєвої винагороди викривачу у справі, пов'язаній з корупцією. Сума винагороди становить 13,3 мільйона гривень. Ця справа, що була розпочата у 2020 році, стосується спроби передачі рекордного хабаря керівникам Національного антикорупційного бюро України та голові Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назару Холодницькому, який складав п'ять мільйонів доларів.