"Медоїди" та "Привиди": як функціонують Сили оборони на напрямку Покровськ
Покровський напрямок сьогодні є одним з найбільш напружених районів України. Журналіст УНІАН відвідав Мирноград, розташований неподалік Покровська, і мав можливість на власні очі спостерігати за ситуацією в цьому регіоні.
Російські збройні сили "воюють" проти цивільного населення. Постійні артилерійські обстріли та атаки FPV-дронів на житлові будівлі та цивільні об'єкти в Мирнограді, що на Донеччині, важко сприйняти інакше. В приватних дворах ми зустрічаємо місцевих мешканців. Дехто з них планує виїзд у найближчі дні, в той час як інші надають перевагу залишитися вдома, незважаючи на загрози обстрілів.
"Боюсь, але сподіваюсь на нашу армію. Все буде добре", - каже УНІАН одна з мешканок міста.
Інша, навпаки, збирає речі: "Останні тижні стало сильно гучно, набагато гучніше, ніж було". Жінка розповідає, що більшість містян вже евакуювались, а сама вона збирається їхати на Черкащину. Виїздити, дійсно, не зайве - безпечних місць в Мирнограді немає: до Покровська всього шість кілометрів...
Один із ворожих безпілотників завис у повітрі на околицях міста, неподалік зруйнованої будівлі місцевої інфекційної лікарні. Бійці тактичної групи "Медоїд", які здійснювали пошуки оптимальних місць для розміщення снайперів та проведення аеророзвідки, знищують російський дрон.
Командир снайперської групи "Привиди Бахмута", який використовує позивний "Привид", поділився з УНІАН інформацією про дрон, який був оснащений для вбивства на 100%.
"У FPV-дронів звук дещо відрізняється, він нагадує роботу бензопили. Це був дрон, призначений для скидання вантажу. Такі апарати вже деякий час з'являються в цьому районі, це не перший випадок," - підкреслив він.
Завдання Сил оборони України в Мирнограді полягає в блокуванні усіх можливих шляхів, якими ворог може наблизитися до міста, як з повітря, так і з землі. При цьому важливо уникати будь-яких загроз для власних сил.
Наприклад, деякі будівлі не є оптимальними, оскільки служать ясним орієнтиром для ворожих артилерійських систем та мінометів, - ділиться "Привид". - Ця територія вже має визначені цілі. І якщо з цієї локалізації здійснюється стрільба, то автоматично, на основі завчасно зафіксованих координат, приходить вогонь.
Замкомандира тактичної групи "Медоїд", лейтенант з позивним "Мадяр" розповідає, що під Покровськом тактика росіян наразі дуже схожа з тією, яка була у них в Бахмуті на початку минулого року. "Погоду" роблять, традиційно, так звані м'ясні штурми.
"Вони є ефективними, скажімо так, за рахунок російського населення, яке Путін тут винищує, - зазначає "Мадяр". - У ворога дійсно більше "м'яса", яке вони будуть просто викидати на позиції, а потім забувати про нього і навіть не забирати поранених, які потім стріляються. Ми називаємо ці самогубства російських солдат "останній поцілунок Путіна"".
Загалом, за його словами, якщо порівнювати Бахмут та Покровськ, то у першому не було жодного місця, де не було військових.
"Сусіди завжди були поруч, постійно з'являлися нові, мали свої резерви, і сутички з ворогом траплялися постійно... Це був справжній 'мурашник смерті'. У Бахмуті повітря було насичене відчуттям загибелі, навіть якщо не відчувався запах тіл..." - поділився він.
На думку автора, Покровськ зовсім не схожий на інші міста: "Це - справжнє місто-привид. Ось ми зараз вирушимо туди, і нас зустріне така безмовність... Вона просто огортає, наче у фільмах жахів. Справжнє відчуття, що з якоїсь темряви може раптом з'явитися щось жахливе і «гавкнути» на тебе з-за кута. У Бахмуті такого не було".
Уникаючи оцінювати рішення командування, військові Сил оборони України на Покровському напрямку діляться своїми тактичними підходами. Наприклад, Мирноград відрізняється щільною урбаністичною забудовою, що ускладнює проведення наступальних дій малими підрозділами, адже техніка в цій місцевості може бути знищена. Особливість "Медоїдів" полягає в тому, що їхня тактична група складається з фахівців з різними спеціальностями, що робить їх універсальними у виконанні завдань.
"У нас є оператори дронів, стрільці та марксмени (піхотні снайпери, - УНІАН), а також командири з різних підрозділів. Наша команда формувалась тривалий час і здобувала досвід у різних родах військ. Наші люди мають універсальні навички... Щодо росіян: 'Медоїд' — це дивовижна тварина, обов'язково ознайомтесь, вам буде цікаво", - підкреслює "Мадяр".
По-друге, команда функціонує незалежно. Ключ до її успішності полягає в грамотному управлінні та усвідомленні усіх, хто залучений до процесу, що саме потрібно робити і з якою метою.
"Отже, кожен військовослужбовець у нашій команді чітко усвідомлює завдання, яке перед ним стоїть. Він має можливість адаптувати виконання цього завдання на своєму рівні для досягнення поставленої мети. Адже важливо не просто виконати наказ командира сліпо, а досягти результату", - зазначає "Мадяр".
Він зазначив, що, спираючись на досвід "Медоїдів", у Силах оборони вже створюються спеціальні підрозділи для виконання подібних завдань.
Командир групи снайперів "Привиди Бахмута" з позивним "Привид" додає, що, отримавши можливість працювати не лише як снайпери, маючи доповнення у вигляді систем дальнього ураження та підтримку тактичної групи, вдається краще коригувати роботу і допрацьовувати там, де раніше не вдавалось.
"В групі є своя розвідка, свої різноманітні системи вогневого ураження, в тому числі мінометні розрахунки, свої FPV, снайпери тощо... На виході ми отримуємо результат, який в чотири, в п'ять разів більший, ніж ми зробили в Бахмуті", - каже "Привид".
Снайпер з позивним "Василіч" зазначає, що співпраця з аеророзвідкою значно полегшує їхню роботу: "Коли ти усвідомлюєш, що поруч є підтримка з інших підрозділів, які допомагають контролювати сектор, ти перестаєєш турбуватися про те, що відбувається позаду або з боків. Це дає змогу зосередитися на своїх завданнях і працювати більш ефективно."
За його словами, нещодавно вдалося виявити штурмову групу противника завдяки попередженню аеророзвідників про можливий рух російських військ у певній зоні: "Ми адаптували нашу тактику, змінили місце розташування, щоб мати можливість їх спостерігати, і стали в очікуванні. Через приблизно сорок хвилин вони з'явилися, і ми завдали удару".
"Співпраця між 'Привидами Бахмута' та тактичною групою 'Медоїди' дозволяє нам зупиняти російські сили в несподіваних локаціях," - підкреслив командир снайперського підрозділу 'Привид'.
Однак, за словами замкомандира "Медоїдів" "Мадяра", всім українцям, які уважно слідкують за ситуацією на Покровському напрямку "в телевізорі" та обговорюють ті чи інші події - вихід з Покровська чи будь-що інше - в соцмережах, варто пам'ятати, що все тримається на людях, які воюють з першого дня.
"Наші досягнення могли б бути значно більшими, якби більшість молоді, здатної до служби, не намагалася всіма можливими способами уникнути мобілізації. Якщо б у великих містах, таких як Київ, Дніпро, Львів і Запоріжжя, було б більше охочих підтримати Сили оборони, наші успіхи також зросли б. Важливо, щоб більшість українців усвідомила, що перемога залежить від них. Їхня участь у війні є вирішальною для досягнення нашої мети", - наголошує "Мадяр".
Він зазначив, що переважній більшості не слід займатися обговоренням відступу Сил оборони з конкретних населених пунктів або розповсюджувати інформацію про "невдачі" українських військових. Адже саме військові мають змогу оцінити реальні переваги утримання певних міст.
"Можна продовжувати оборону Покровська до останнього бійця. Можна перетворити його на "форт Покровськ" або "місто-герой". Але чи принесе це бажаний результат? Десь ми, можливо, зможемо відступити, а десь завдамо удару по флангу... Врешті-решт, згадайте ситуацію на Курщині. До початку операції про неї ніхто не підозрював. Але який вплив вона справила! Після цього, під старим російським козлом дійсно почала хитатися табуретка", - вважає "Мадяр".
Офіцери "гарячого" Покровського напрямку вкотре нагадують, що війна - це маневр, територія обману, врешті - набір нелінійних дій. І тільки так, не маючи переваг у живій силі, ми можемо триматись і перемагати.