Близько 50% українців переконані, що наразі не варто проводити переговори з Російською Федерацією.
У вересні 2024 року кількість українців, які вважають, що слід розпочати переговори з Росією вже зараз, підвищилася до 35%, у порівнянні з 21% в минулому році. Проте, більшість населення (48%) виступають проти цієї ідеї.
За інформацією Укрінформу, ці дані були отримані в результаті соціологічного дослідження, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова в період з 20 по 26 вересня 2024 року.
"Згідно з повідомленням, у період з вересня по жовтень 2023 року 21% респондентів висловили думку, що переговори з Росією є 'ефективним засобом для досягнення миру, який слід використовувати прямо зараз', тоді як 63% заперечили цю думку. Проте, у вересні 2024 року частка тих, хто підтримує цю думку, зросла до 35%, хоча все ще переважає число тих, хто з цим не згоден - 48%."
Також більше стало тих, хто погоджується з судженням "переговори з Росією слід вести тільки після витіснення її військ на лінію протистояння станом на 23 лютого 2022 року" (частка таких зросла з 25% до 37%), і з 61% до 41% знизилася частка тих, хто з цим не згоден.
Також менше стало тих, хто вважає, що "переговори з Росією слід вести тільки після витіснення (виведення) її військ на кордони станом на 1991 рік" (їх частка зменшилася з 61% до 49%, не згодні відповідно 24% і 29%).
Зокрема, з тим, що переговори з Росією можна вести вже зараз, згодна відносна більшість (48%) жителів південного регіону (не згодні - 37%). Із цим не згодна більшість жителів західного (відповідно 23% і 57%) і відносна більшість жителів центрального (відповідно 37% і 47,5%) регіонів. У східному регіоні частки тих, хто з цим згоден, і тих, хто не згоден, статистично значуще не відрізняються (відповідно 39% і 43%).
Більшість жителів західного регіону (61%) підтримує думку, що переговори з Росією доцільно розпочати лише після виведення її військових сил до кордонів, що існували станом на 1991 рік. Протилежної думки дотримуються 23%. У центральному регіоні також спостерігається тенденція на підтримку цієї позиції, де 47% респондентів погоджуються з нею, тоді як 29% виступають проти. Схожа ситуація спостерігається і на сході, де 49% підтримують цю думку, а 27% - ні. Однак у південному регіоні переважає протилежна позиція, де 33% респондентів згодні з висловленою думкою, в той час як 47% виступають проти.
Опитування, проведене в форматі face-to-face, охопило такі регіони, як Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська та Чернівецька області, а також місто Київ. Важливо зазначити, що в Запорізькій, Донецькій, Миколаївській, Харківській та Херсонській областях опитування проводилося лише на територіях, підконтрольних українському уряду, де відсутні бойові дії.
Опитування було здійснено за допомогою стратифікованої багатоступеневої вибірки, де на перших етапах використовувався випадковий відбір, а на фінальному етапі – квотний метод для вибору респондентів, відповідно до статево-вікових квот. Структура вибіркової сукупності відображає демографічний склад дорослого населення регіонів, де проводилося опитування, станом на початок 2022 року, враховуючи такі характеристики, як вік, стать та тип населеного пункту.
У дослідженні взяли участь 2016 осіб, які мають вік від 18 років. Теоретична похибка вибірки складає не більше 2,3%. Проте, слід зазначити, що додаткові систематичні відхилення можуть бути наслідком російської агресії, зокрема через вимушене переміщення мільйонів людей.