Конституционный суд Украины признал положения Семейного кодекса, касающиеся права одного из супругов на алименты, противоречащими Конституции.

Конституционный Суд Украины объявил неконституционными положения Семейного кодекса, касающиеся права одного из супругов на получение материальной поддержки. 29 октября Большая палата Конституционного Суда провела пленарное заседание, на котором вынесла решение по делу, инициированному Конституционным представлением Верховного Суда, относительно соответствия Конституции Украины четвертой части статьи 75 Семейного кодекса.

Відповідно до четвертого пункту статті 75 Кодексу, один з подружжя вважається таким, що потребує фінансової підтримки, якщо його заробіток, пенсія, доходи від власності та інші джерела доходу не покривають встановлений законом прожитковий мінімум.

Автор клопотання твердив, що "призначення особі з інвалідністю відповідної пенсії або іншої соціальної виплати не може залежати від виплат, які здійснює один із подружжя на утримання іншого, який є особою з інвалідністю. Факт призначення державою пенсії по інвалідності не може впливати на факт призначення судом аліментів на утримання одного з подружжя або ж виключати його. Потреби непрацездатної людини, як правило, не обмежені тими звичайними потребами, які має здорова людина, тому спричиняють додаткові витрати на лікування, оздоровлення, харчування, що зумовлено іншим, відмінним способом життя такої людини".

У своєму рішенні Конституційний Суд України підкреслює, що формулювання частини четвертої статті 75 Кодексу є таким, що ускладнює для суду можливість встановлення справедливих та адекватних критеріїв для оцінки потреби в матеріальній допомозі. Це має бути оцінено з урахуванням фінансового стану того з подружжя, який звертається за допомогою, його доходів, витрат, а також потенційних можливостей отримання доходів з інших джерел. Таким чином, зазначене формулювання не відповідає принципу юридичної визначеності та ясності правової норми, оскільки не забезпечує її однозначного застосування, що суперечить статті 8 Конституції України.

Введення законодавчих обмежень на виплату матеріальної допомоги (аліментів) є не тільки несправедливим, але й невиправданим, оскільки законодавець має можливість обрати альтернативні підходи, які менш негативно впливають на реалізацію особистих і сімейних прав, уникаючи безпідставного втручання в ці важливі сфери.

Конституційний Суд України вважає, що встановлення межі для визнання особи, яка потребує фінансової підтримки від свого партнера, виключно на основі розміру прожиткового мінімуму є неприйнятним з точки зору законодавства.

У своєму рішенні суд підкреслює, що законодавець, перенісши умови та інші критерії з публічного права до статті 75 Кодексу, не створив ефективних механізмів, які б дозволили нужденному члену подружжя отримувати матеріальну підтримку від іншого партнера для забезпечення гідного рівня життя.

Оспорювані норми Кодексу, які були визнані неконституційними, втрачають свою силу з моменту ухвалення цього Рішення Конституційним Судом України.

Справу розглядає суддя-доповідач Галина Юровська.

Текст рішення та його короткий виклад буде опубліковано 30 жовтня.

Related posts