Паруюча каструля з борщем, що обертається. Все про урагани 10 жовтня 2024 року

Ураган "Мілтон" на супутниковому зображенні, 7 жовтня 2024 року. AP

"Мілтон" - неповторний ураган.

Ураган "Мілтон" став п’ятим ураганом, що вдарив по узбережжю США в цьому році. Загалом, у 2023 році на території Сполучених Штатів було зафіксовано більше ураганів, ніж за весь період з 2021 по 2023 роки. Які ж індикатори вказували на його наближення? Чи можна було передбачити його появу? Чи була країна готова до цього природного лиха?

Цей ураган відзначається своєю незвичністю. Його особливість полягає в тому, що траєкторія його руху була досить нетиповою. Він наблизився з несподіваного напрямку, що є рідкісним для Флориди, і, можливо, саме тому до нього не вдалося підготуватися належним чином. Крім того, цей ураган став другим після "Гелен", який також завдав значних збитків (ураган "Гелен" обрушився на штат Флорида 27 вересня цього року і став одним із найпотужніших явищ у Мексиканській затоці з 1851 року - прим. ред.). Внаслідок цього всі паводки, спричинені зливами, дощами та хвилями, потрапили на вже насичений вологою ґрунт.

Наразі в Атлантичному океані спостерігається одночасна активність трьох ураганів, що є досить рідкісним явищем. Один з них вже на підході, і, безсумнівно, ми найближчим часом почуємо більше новин про нього, оскільки він швидко набирає силу і рухається в бік Флориди. Щодо готовності до евакуації, ця ситуація має бути знайомою для населення. Ми пам’ятаємо такі урагани, як "Катріна" (2005 рік) та "Ірма" (2017 рік), через які мільйони людей були змушені залишити свої домівки в США.

З іншого боку, мільйони людей продовжують залишатися. Ситуація ускладнюється тим, що серед них багато мігрантів, які не володіють англійською мовою. Це створює труднощі у розумінні, куди йти та які дії вживати. Більше того, вони побоюються звертатися за допомогою, оскільки мають страх бути депортованими, тому залишаються на одному місці. Через це серед них виникає чимало жертв.

Чи можна підготуватися до ураганів на місці? Це залежить від поривів вітру і сили урагану. Але, напевно, тим будиночкам, майже картонним, які ми там бачимо, або трейлерам, з такою швидкістю вітру - це зробити непереливки. Сьогодні читала про те, як гинуть люди прямо в квартирах. Також читала поради для місцевих мешканців, і вони не відрізняються від тих порад, які ми чуємо під час обстрілів: відійти від вікон, не перебувати на вулиці, заховатися. Все це, на жаль, для нас близьке. Більше того, в метеорології багато назв, пов'язаних із війною. Зброю називають "Ураган", "Storm Shadow", "Циклон", "Смерч", "Торнадо", тобто, тими небезпечними явищами, які спричиняють багато смертей.

"Наявність сильно нагрітої поверхні океану є вкрай необхідною."

Чи справді зростає оця надзвичайно руйнівна сила ураганів? Чи вона, через медійну зацікавленість, нас щоразу по-новому вражає?

Ні, справа не в медіа. Щоб виник ураган потрібна дуже сильно перегріта поверхня океану. Якщо температура води вища 27-ми градусів, формуватимуться урагани. Якщо зараз подивитися на температуру води в Мексиканській затоці, вона подекуди сягає 31-го градуса. Тобто, перегрів дуже значний. Інша умова для того, щоб сформувався такий великий, потужний, високий ураган - не повинно бути так званого зсуву вітру по висоті. Якщо такі більш-менш стабільні умови, які зараз склалися в тому регіоні, урагану є можливість розвиватися. Якби був зсув вітру з висотою, його б просто "зрізало", і він не зміг би розвинутися. Чому ці урагани втрачають свою силу, коли вони потрапляють на континент? Вони одразу "зрізаються". Але якщо у них немає обмежень, немає зсуву вітру, є перегрів, з'являється механізм, який піднімає воду, яка випаровується. Тобто, водяна пара піднімається наверх, вона конденсується, виділяється ще більше тепла, і, зрештою, цей процес сам себе підсилює.

Хмари не знищують за допомогою гармат, а обробляють з повітря спеціальними реагентами, щоб перенаправити вологу.

Ми знаємо, що в деяких країнах для запобігання дощу під час великих подій використовують спеціальні пристрої, які називають "гарматами" для розпорошення хмар. Щодо ураганів, кінематограф пропонує цікаві рішення: фахівці на спеціально обладнаних літаках намагаються проникнути усередину урагану і проводять вибухові роботи, щоб змінити його інтенсивність.

Кінематограф може зробити все, що завгодно. На жаль, в реальному житті багато чого неможливо зробити з того, що показують в кіно. Я свого часу займалася питаннями пливу на атмосферні процеси. Свою наукову кар'єру починала саме з питання впливу на хмари. Це те, про що ви говорили. Їх не "розстрілюють" гарматами, а з літаків засівають реагентами, перерозподіляючи вологу в хмарах. Якщо говорити про якісь можливості впливу на ураган, як я вже сказала, вони формуються через випаровування. На даний момент не можливо якимось чином або знизити температуру океану, або накрити його плівкою, щоб не було випаровування. Єдине, що можна зробити, і це зробили в США, це гарний моніторинг. І цей моніторинг не лише супутниковий, а й в океані. Було розставлено багато буїв, підводних дронів, які вимірюють температуру та інші показники в океані. Це дуже велика мережа моніторингу, яка дозволяє чітко спрогнозувати ураган і таким чином уникнути багатьох смертей і втрат.

Каструля з борщем, яка парує і... крутиться

Я правильно розумію, що ураган в Мексиканській затоці - це, умовно, моя каструля з борщем, яка парує так, що неможливо тримати над нею руку? І це в масштабах планети спричиняє урагани?

Певним чином, так. Ми можемо у себе на кухні змоделювати ураган. Але цю каструлю ще потрібно крутити, бо наша планета обертається. Але це не причини, а умови, за яких ураган може сформуватися. Ви запитували, чи збільшуються причини їх виникнення. Тут потрібно говорити про базові причини. А цими причинами все ж є зміна клімату. Ми підігріваємо планету, і вона підігрівається так само, як каструля з борщем. На жаль. І якщо чесно, то пора вже "прикрутити газ". Напевно, це було б найкраще для всіх на цій планеті. В даному випадки існують оцінки цієї додаткової кількості тепла, що надходить з атмосфери, яку накопичив океан. Її, для прикладу, можна вимірювати потужністю атомної бомби в Хіросімі. То оця кількість енергії щосекунди дорівнює шести вибухам таких бомб.

Україна теж відчуває негативний вплив кліматичних змін.

Ми в даний момент стаємо свідками аномальних злив у пустельних районах, зростання частоти ураганів, а в Україні також фіксуємо незвичні природні явища. Це вже стало певною тенденцією, яка триватиме, поки ми не "зменшимо вогонь під каструлею". Чи можливі ще інші зміни в цій ситуації?

Україна теж відчуває негативний вплив кліматичних змін., адже вони глобальні. Але є й локальні прояви. Урагани, дощі в пустелі - це локальні прояви. Є статистика кількості смертей на екстремальні події. У Північній Америці більшість смертей пов'язана з циклонами, в Африці - з посухами, в Європі - зі спекою. Такою спекою, яку ми спостерігали цього літа. В Саудівській Аравії було 1200 смертей, люди вмирали прямо на вулиці. Вони не розуміли цю небезпеку. Були смерті і в Греції. За статистикою, 47 тисяч смертей в Європі можна пов'язати зі спекою.

Яке значення має Сонце для обігріву нашої Землі?

Вплив Сонця: в межах +/- 0,1 градуса, вплив природних коливань: +/- 0,2 градуса. Минулого року у нас було 1,5 градуса вище норми.

На жаль, ми все ще продовжуємо застосовувати зброю, пов'язану з кліматом.

Таким чином, існують фактори, які мають більший вплив, ніж Сонце та інші природні елементи. Тож настав час поставити запитання безпосередньо. Мене справді здивувало, що цей фактор навіть з’являється в кампанії президентських виборів у США. Він часто стає темою в теоріях змов. І це - кліматичне озброєння. Яка ваша думка про це, як науковця?

Перш ніж переходити до обговорення, важливо визначити терміни. Що таке клімат? Кліматом називають тривалий режим атмосферних умов у певному регіоні. Коли мова йде про кліматичну зброю, це передбачає наявність стійкого впливу певного чинника протягом часу. Я вважаю, що в контексті кліматичної зброї зазвичай мається на увазі постійний вплив одного або кількох елементів.

У простій свідомості все виглядає значно простіше. Умовно кажучи, якийсь умовний Путін натискає умовну червону кнопку, і на Америку приходить не один ураган, а два.

Ні. Після натиснення кнопки такого не буде. На жаль, ми все ще продовжуємо застосовувати зброю, пов'язану з кліматом.. Вона вже діє. Вона вже діє і через ці урагани, і через зменшення криги, і через зміщення центрів дії атмосфери, і через дощі в Сахарі. Ми продовжуємо змінювати хімічний склад атмосфери. Тим, що ми продовжуємо використовувати викопні палива.

Отже, це не Росія виступає проти Сполучених Штатів, а все людство веде боротьбу само з собою.

Росія експлуатує свої ресурси викопних палив, створюючи залежність інших країн від себе. Вражаючими є цифри, які свідчать про те, скільки коштів наразі надходить до Росії за її паливні ресурси, незважаючи на встановлені обмеження цін: це близько 700 мільйонів євро щодня.

Деякі держави вдаються до цього, а наслідки відчувають усі.

У цьому випадку дане паливо підлягає спалюванню. Також необхідно враховувати Китай, володаря потужної економіки, яка все ще активно використовує вугілля. В результаті, чи не є це причиною суттєвого підвищення температури в атмосфері лише через дії двох держав?

В тому-то і проблема, що певні країни це роблять, а потерпають всі. Більше того, потерпають саме ті, хто нічого не робить. Саме найбільш вразливі. Ті, хто живуть на цих островах, на узбережжях, в Африці. Ті, кого називають Глобальний Південь. І, на жаль, в даному випадку, це буде, як зброя. Я колись використовувала такий термін - "війна викопного палива". Він став досить вірусним. Війна, яка триває в Україні - це війна викопного палива проти людства. Країни викопного палива воюють за те, щоб залишатися при владі завдяки викопним покладам.

Світлана Краковська. Фото: nas.gov.ua

Яка ж відповідальність лежить на тих, хто придбає ці викопні пального? Адже їх купують навіть європейські держави, які паралельно здійснюють боротьбу зі змінами клімату. Чи не запізнилися ми вже на критичну межу? Чи є ще можливість вжити заходів і знизити споживання газу?

Завжди можна знайти спосіб вирішення проблеми, і це варто прагнути. Окрім Росії, існує безліч корпорацій, які бажають зберегти своє становище. Вони не лише поставили людство в залежність від себе, але й витрачали колосальні ресурси, щоб стримувати розвиток інновацій та не дозволяти їм поширитися у світі, тим самим утримуючи людство в неволі. Незалежність та енергетична безпека стали ключовими темами, особливо в контексті війни Росії проти України. Європа насправді усвідомила свою залежність. Протягом повномасштабного вторгнення Росія отримала 700 мільярдів, з яких 240 мільярдів надійшло з Європи.

В Україні багато змін, до яких можна пристосуватися

Які дії може вжити наша держава, окрім зменшення викидів, щоб пом'якшити наслідки кліматичних змін на нашій території, принаймні в найближчій перспективі?

Ми здатні на багато, і можемо діяти на різних рівнях. Нещодавно в Україні був ухвалений важливий рамковий закон щодо клімату, що насправді є знаковою подією. Цей закон визначає шляхи для зменшення негативного впливу на клімат, зокрема через скорочення викидів та адаптацію до змін. В Україні відбуваються численні зміни, до яких варто налаштуватися. Як я вже згадував, це має реалізовуватися на всіх рівнях - від державного до особистого. Важливо зменшити споживання та краще підготуватися до майбутнього.

Related posts