Хто такі кранчери і чому вони вживають землю, глину та крейду: що стоїть за новим трендом у TikTok?
На думку цих людей, користь можна отримати навіть із несподіваних субстанцій.
У популярній мережі TikTok стали дедалі частіше з'являтися відео, де люди з різних куточків планети їдять крейду, глину і землю, вважаючи це корисним. УНІАН з'ясував, чому новомодні гурмани називають себе "кранчери" і в чому суть їхнього захоплення.
У попередніх обговореннях ми розглядали, хто є квадроберами та наскільки ризикованим може бути наслідування поведінки тварин.
Кранчери — це особи, які створили назву для своєї "субкультури", виходячи з англійського слова "crunch", що означає хрускіт або тріск. Відповідно до багатьох відео в TikTok, ці ентузіасти не відмовляються від вживання глини, землі або крейди, вважаючи таку їжу надзвичайно корисною для свого здоров'я.
Все розпочалося з відео тренерки з фертильності та гормонального здоров'я Стефані Адлер, у якому вона демонструє, як її малюк грається з брудом. До ролика вона додала коментар: "Бажаєте покращити здоров'я кишечника своєї дитини (і власного)? Вживайте бруд!". Стефані також зазначила, що в чайній ложці органічного біодинамічного ґрунту міститься більше мікроорганізмів, ніж людей на планеті.
У наступному відео на TikTok інфлюенсерка, яка є матір'ю чотирьох дітей, показує камеру посудину з червоним матеріалом. Вона стверджує, що це червона глина, і розповідає, що вживає її під час вагітності.
Після цього спостерігалося значне зростання інтересу до "корисних" глин і бруду — роздрібні торговці почали відкривати крамниці на платформах Etsy, Amazon та eBay, щоб запропонувати свої продукти споживачам. Деякі з них навіть заявляють, що глина має властивості омолодження шкіри, очищення та звуження пор, а також допомагає регулювати виробництво шкірного жиру, що може призводити до появи прищів і лупи.
Обґрунтовуючи причини вживання крейди, глини та бруду, любителі таких продуктів посилаються на дослідження Національної служби охорони здоров'я Великої Британії (NHS). У них зазначено, що біла глина дійсно може допомагати виводити токсини з організму. Крім того, вони підтримують свою точку зору науковими висновками фахівців Віденського університету, які стверджують, що споживання ґрунту має певні позитивні ефекти для здоров'я.
Лікарі кажуть, що причина, чому хочеться їсти землю, ховається в потребах організму. Йому бракує якихось корисних речовин, вітамінів і мікроелементів, через що розвивається геофагія - поїдання землі, глини та крейди. З іншого боку, бажання споживати такі, на перший погляд, неїстівні "продукти" може бути зумовлене наявністю розладів харчової поведінки, коли людина їсть те, що їжею не є.