Фахівець з освіти з Ліги Плюща вказала на важливий аспект, який сприяє вихованню впевнених та досягнень дітей.
Докторка Това Кляйн, директорка Центру розвитку дітей при коледжі Барнард у США, вважає, що допомога дітям у розвитку стійкості, необхідної для подолання неминучих життєвих невдач, є ключем до виховання з них щасливих та успішних дорослих. Стійкість, упевнена вона, це не вроджена риса характеру, а набута.
Батьки можуть відігравати важливу роль у розвитку стійкості у своїх дітей з самого раннього віку. У програмі CNBC Make It Кляйн підкреслила, що стійкість визначається як "уміння адаптуватися, підлаштовуватися, бути гнучким і відкрито зустрічати всі виклики, що з’являються на вашому шляху".
"Це складно для кожного, а особливо для дітей, проте з часом це стає легшим," - зазначає вона.
Ось п’ять основних принципів стійкості, які Кляйн викладає у своїй книзі "Зміцнення стійкості", що вийшла друком у вересні 2024 року.
1. Створення довіри
Одним із найважливіших аспектів будь-яких відносин між дитиною та батьками є довіра, каже Кляйн. Як тільки дитина повірить, що ви будете поряд, надаючи підтримку, вона зможе розвинути впевненість і віру в себе та інших.
Покажіть своїй дитині, що в будь-якій складній ситуації вона може розраховувати на вашу підтримку. Це навчить її бути впевненою і стійкою під час майбутніх викликів.
2. Контроль емоційного стану
Діти повинні довіряти своїм батькам достатньо, щоб відверто говорити про те, що вони відчувають, особливо в моменти стресу, каже Кляйн. Так само батьки повинні звертати увагу на емоції своєї дитини і визнавати їх, питаючи, чи турбує її щось, коли вона виглядає пригніченою.
3. Формування незалежності
Діти та підлітки потребують впевненості в тому, що батьки завжди поруч або доступні для зв'язку. У своїй книзі Кляйн радить батькам обирати "авторитетний" підхід до виховання, за якого поступово надається більше свободи дітям, але з чітко визначеними правилами та очікуваннями.
На думку Кляйн, спілкування з дітьми щодо їхніх емоцій, а також встановлення довірливих стосунків, сприяють формуванню їхньої самооцінки та незалежності. Відчуття безпеки забезпечує їм впевненість для того, щоб виходити за межі знайомого, досліджувати нові можливості, помилятися і розвивати власну ідентичність.
"Дорога до самостійності може бути складною і непередбачуваною. Коли підліток вигукує: "Відстань! Ти мені не важливий!", насправді він може потребувати твоєї підтримки більше, ніж будь-коли. Тобі слід залишатися поруч", - зазначає фахівець.
4. Взаємодія з іншими особами
Здатність налагоджувати і підтримувати взаємини з оточуючими, будь то товариші по навчальному закладу чи співробітники на професійній арені, є ключовою для нашого загального добробуту.
Кляйн радить бути активними у підтримці дітей у розвитку їх соціальних навичок: організовувати ігрові зустрічі та колективні прогулянки, а також брати участь у іграх, які вимагають співпраці.
5. Виявляти ясність у спілкуванні
Психологиня підкреслює значення сприйняття дитини як індивідуальної особистості та необхідність коригувати свої очікування відповідно до цього. Вона радить батькам звернути увагу на власні думки та почуття, коли їхні критичні настрої щодо дітей стають занадто сильними.
Кляйн також підкреслює важливість визнання зусиль дитини, а не лише досягнень. Наголошуючи на стараннях, можна донести до дитини, що її цінність не залежить від отриманих оцінок у школі чи шансів потрапити до університетської команди з вид спорту.
Як повідомляв OBOZ.UA, психолог зі Стенфордського університету Мері Мерфі назвала спосіб "відточити" мозок дитини та допомогти йому стати успішним.