Чому не слід побоюватися мікрокредитів: розкриваємо найбільш розповсюджені міфи про мікрофінансові організації | Еспресо Новини
До мікрокредитних установ частина українців ставиться із пересторогою, а більшість просто не знають про такий інструмент отримання швидких грошей
У програмі "Фінансова грамотність" на каналі Еспресо обговорюється, чому дрібні позики не є причиною для занепокоєння.
Мікрокредитні установи суттєво впливають на ринок небанківських фінансових послуг у нашій державі. Експерти наголошують, що недостатня фінансова грамотність населення є основною проблемою даної сфери, а також міфи та чутки, які народилися довкола МФО. Розвінчуємо деякі з них.
Міф перший: усі мікрофінансові компанії є недобросовісними та вводять споживача в оману
Факт: На даний момент мікрофінансові організації перебувають під ефективним контролем Національного банку України, що дозволяє їм функціонувати в строго визначених рамках.
"Мікрофінансові установи значно відбілили свою репутацію, вони самі хочуть і готові покращувати свої процеси. Це я активно бачу на засіданнях комітету, коли вони ініціюють різні розмови, зустрічі, роз'яснення з Національним банком. Також їх плідно регулює Національний банк, тому є тільки ті межі, в яких вони можуть безпосередньо працювати", - сказала Ірина Попова, голова комітету АУБ з питань комплаєнсу та фінансового моніторингу.
Міф номер два: Мікрокредити беруться виключно для купівлі зайвих речей та розваг.
Правда: Найчастіше дрібні позики - це гроші до зарплати для купівлі товарів на щодень.
"За результатами дослідження, проведеного спільно з Українською асоціацією банків, ми виявили, що основна частина кредитних коштів йде на вирішення побутових питань. Фактично, це кредити до зарплати, які слугують для покриття різних щоденних витрат," – поділився своїми спостереженнями фінансовий експерт Олександр Дяченко під час прес-конференції.
Міф номер три: Високі відсоткові ставки на мікрокредити роблять їх непривабливими.
Факт: Від серпня 2024 року Національний банк запровадив ліміт на максимальну денну ставку, яка становить 1%, що ставить під сумнів поширений міф про надвисокі відсоткові ставки.
"Колись, наприклад, могли пропонувати і 2,5% на добу, а в деяких випадках навіть три. Сьогодні ці відсоткові ставки стали більш схожими на банківські. Часто можна зустріти акційні кредити, які передбачають 0% за користування. Якщо ви вчасно повертаєте кошти, то не сплачуєте жодних додаткових відсотків," - зазначив Олександр Дяченко.
Міф номер чотири: Мікрофінансові організації функціонують поза законом і можуть вас обманути.
Факт: Насправді, мікрокредитні установи отримують ліцензію від Національного банку України та функціонують відповідно до законодавства України, що регулює споживче кредитування.
"Вся сфера небанківських фінансових послуг відчула вплив регуляцій Національного банку, зокрема, у сферах фінансового моніторингу, ліцензування та нагляду", - підкреслила Ірина Попова.
Міф номер п'ять: Позика від мікрофінансової організації не підлягає поверненню.
Правда: Компанії змінили свій підхід у частині вибору безпосереднього позичальника. В частині підходів до фінансового моніторингу вимоги також збільшилися, зауважила експертка.
У Національному банку підкреслюють, що на даний момент ринок мікрокредитування набув більшої прозорості та підлягає кращому контролю.
Разом з тим, фахівці Національного банку України підкреслюють значення підвищення фінансової освіти серед громадян, оскільки інформовані споживачі здатні робити більш обґрунтовані вибори та краще контролювати свої фінансові зобов'язання.
Про те, чому не слід остерігатися мікрокредитів, в ефірі каналу Еспресо поділилася думками Тамара Соловей, директорка компанії "Нові кредити".
За її словами, головне бажання більшості клієнтів полягає в тому, щоб отримати гроші швидко, безпечно та без зайвих бюрократичних формальностей. Враховуючи це, компанія у співпраці з регулятором розробила низку нормативних актів, які спрощують процес оформлення мікропозик, роблячи його максимально зрозумілим для клієнтів, безпечним і відповідним чинному законодавству.
"У нас є віддалена ідентифікація, яку виконують компанії для того, щоби вивчити клієнта. У нас є спеціальні алгоритми, які максимально унеможливлюють будь-які шахрайські дії. Ми багато інвестуємо саме в такі технології, які можуть надати нам можливість упевнитися на 100%, що саме клієнт отримує цей кредит, а не якісь шахраї", - розповіла Тамара Соловей.
Вона підкреслила, що для формування довіри клієнта до небанківських організацій важливо, щоб він спочатку ознайомився з умовами, на яких надаються ці кредити.
"На жаль, відсутність достатньої фінансової грамотності негативно впливає насамперед на самих споживачів. Слід розвіяти міф про те, що мікрокредитні компанії прагнуть обманути своїх клієнтів, приховуючи від них умови. Насправді, як компанія, яка підпорядковується Національному банку, ми зацікавлені в тому, щоб наші клієнти ретельно ознайомилися з умовами договору перед його підписанням," - зазначила директор компанії.
Тамара Соловей стверджує, що на ринку більше немає компаній, які пропонували клієнтам мікропозики з астрономічними відсотковими ставками. У той час, коли вони діяли, не існувало сучасного рівня регуляції, який ми бачимо сьогодні.
"У нашій країні вже введено обмеження на процентні ставки, яке стосується всіх мікрокредитних компаній без винятків. Наразі максимальна ставка, що може бути застосована в день, становить 1%", - підкреслила керівниця компанії "Нові кредити".
До того ж, існують певні обмеження щодо штрафів.