Був "першою ланкою" у команді Януковича, а згодом залишив країну: де нині перебуває колишній голова Адміністрації Президента Андрій Клюєв?
Екс-депутат мешкає в державі-агресорі.
Безліч представників оточення президента-втікача Віктора Януковича уникнули покарання за свої злочини. Багато з них втекли до країни-агресора і продовжують діяти проти інтересів України. Зокрема, Андрій Клюєв, який займав значні державні посади в період правління Януковича.
"Телеграф" повідомить, хто є Андрій Клюєв та в якому місці він наразі знаходиться.
Чоловік родом із Донецька. Навчався на гірничому факультеті Донецького політехнічного інституту. Спершу працював робітником шахти, а після закінчення вишу став начальником шахти "Білоріченська". Керував різними підприємствами вугільного машинобудування на Донбасі.
Обіймав посаду заступника голови Донецької обласної ради, а згодом став першим заступником голови Донецького міськвиконкому. У 2002 році обрано народним депутатом від проросійської партії "Регіони України". Також працював у Комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу, де виконував обов'язки віцепрем'єр-міністра.
У 2010 році став Першим віцепрем'єр-міністром -- Міністром економічного розвитку і торгівлі України в уряді Миколи Азарова. Пізніше став Секретарем Ради національної безпеки і оборони за указом Януковича.
Під час Революції Гідності Клюєв обіймав посаду голови Адміністрації Президента, яким тоді був Янукович. Хоча він публічно заявляв про намір мирно вирішити "політичний конфлікт", насправді адміністрація Банкової намагалася виграти час для перегрупування своїх сил.
У журналістському розслідуванню йшлося про те, що саме Клюєв є відповідальним за кривавий розгін майданівців 30 листопада 2013 року. Спільно зі своїм першим заступником Володимиром Сівковичем чиновник обирав загони "Беркуту", які розганятимуть мітингувальників.
18 лютого 2014 року "беркут" відкрив вогонь по людям на головних вулицях Києва. Пізніше стало відомо, що розгін протестувальників був ініційований Віктором Януковичем, а його організацією займалися, зокрема, міністр внутрішніх справ Захарченко та Клюєв. Олександр Турчинов згадував, як телефонував Клюєву, щоб нагадати про їхню угоду: "ми домовились про припинення вогню, а ви, замість цього, розпочали активні дії". На що відповідь чиновника була: "що ж, це війна, у війні всі засоби допустимі".
Після драматичних подій на Майдані Клюєв вирішив залишити свою посаду і виїхати за межі країни. Його оголосили в розшук через підозру у скоєнні масових убивств. Пізніше правоохоронні органи розпочали розслідування щодо незаконного привласнення Клюєвим майна в значних обсягах.
У квітні 2014 року в ЗМІ з'явилася інформація про те, що Клюєва помітили в його рідному Донецьку, де проживає його мати, а згодом — в Артемівську. Повідомлялося, що він контактував з керівниками організацій, що представляють етнічних росіян, і пропонував фінансову допомогу звільненим працівникам заводів в обмін на їхню підтримку сепаратистів. Крім того, вони повинні були перешкоджати руху українських військових і готуватися до можливого вторгнення з боку Росії.
Через рік у Верховній Раді України ухвалили рішення про зняття недоторканності з Клюєва та його притягнення до кримінальної відповідальності. У той же час колишньому голові Адміністрації президента було висунуто обвинувачення в розкраданні 1,5 мільярда гривень, отриманих у вигляді кредиту від державного банку.
У 2016 році Клюєва оголошував у міжнародний розшук Інтерпол, утім, через рік припинив це робити. Того ж року Генпрокуратура проводила обшуки в будинку Клюєва та його заступника Сівковича.
У 2019 році Клюєв спробував зареєструватися в Центральній виборчій комісії для участі у виборах до парламенту. Проте, йому відмовили у цій процедурі через те, що протягом останніх п’яти років він не перебував на території України. У січні 2020 року Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення про заочний арешт колишнього чиновника, який служив за часів Януковича, але вже через місяць це рішення було скасоване.
У 2022 році у Мін'юсті повідомили, що проросійську партію "Соціалісти" фінансує російський уряд, а також сам Клюєв. Вона діяла на догоду Кремля, критикуючи українську владу та поширюючи проросійські меседжі. Невдовзі адміністративний суд Львова заборонив діяльність цієї партії.
У 2023 році президент Володимир Зеленський позбавив Клюєва українського громадянства. Натомість Вищий антикорупційний суд заочно заарештував екснардепа за підозрою в розкраданні державних коштів у розмірі понад 195 мільйонів гривень.
Згодом стало відомо, що Клюєв опинився в російській лікарні. Усе почалося із запалення вуха, яке невдовзі минуло. Однак через кілька днів в колишнього голови Адміністрації президента почався сильний кашель та задишка. В Клюєва виявили пневмонію, ввели в медикаментозний сон та поставили йому апарат ШВЛ. Стан експолітика був доволі важким.
Відомо, що Клюєв наразі перебуває на території держави-агресора. Він володіє власним житлом у престижному районі неподалік від Москви — на Рубльовці. Цей екс-чиновник займається підприємницькою діяльністю, що стосується сонячних панелей.
Раніше "Телеграф" писав, куди зникла колишня проросійська політикиня Наталія Вітренко. Вона була головною комуністкою України.