На конференції ОБСЄ Алсу Курмашева виступила з закликом підтримати журналістів Радіо Свобода, які були затримані в Білорусі та Криму.
Журналістка Татаро-башкирської редакції Радіо Свобода Алсу Курмашева під час міжнародної конференції з питань людського виміру ОБСЄ, що проходила у Варшаві, звернулася із закликом "вжити всіх можливих заходів" для підтримки своїх колег, затриманих російською та білоруською владою.
"Я постійно думаю про трьох моїх колег із Радіо Свобода. Я точно знаю, що переживають Влад Єсипенко, Ігор Лосик, Андрій Кузнечик і їхні родини. Моє серце - з ними. Будь ласка, зробіть усе можливе, щоб допомогти їм", - заявила Алсу Курмашева, яка сама була заарештована і засуджена в Росії, але нещодавно звільнена в рамках обміну між РФ і Заходом.
Вона повідомила, що Ігор Лосик і Андрій Кузнечик перебувають в ув'язненні в Білорусі, а фрілансер проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії Владислав Єсипенко перебуває в окупованому Росією Криму. Він не бачив своєї сім'ї три роки, сказала Курмашева.
Вона підкреслила, що подібні події, де об'єднуються колишні політв'язні, експерти та політичні діячі, є "вкрай значущими". "Ці зустрічі дозволяють нам зрозуміти глибину кризи та шукати дієві шляхи її подолання", - додала журналістка.
Міжнародна конференція, присвячена людському виміру ОБСЄ, проходитиме у Варшаві з 1 по 10 жовтня.
Алсу Курмашева провела 288 днів в ув'язненні в Росії, де її звинуватили у розповсюдженні "фейкових" новин про армію РФ. Основою для кримінальної справи стало видання, яке було підготовлене редакцією проєкту Радіо Свобода Idel.Реалії, а саме книга "Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну". 19 липня Верховний суд Татарстану вирішив засудити її до 6,5 років у колонії. Проте 1 серпня журналістка отримала свободу в рамках масового обміну ув'язненими, що проходив між західними країнами, Росією та Білоруссю.
Президент Радіо Свобода Стівен Капус прокоментував звільнення журналістки, зазначивши, що "це спонукає нас ще більше зосередитися на забезпеченні свободи для трьох інших журналістів Радіо Свобода, які жорстоко ув'язнені в Білорусі та в окупованому Росією Криму".
Владислав Єсипенко був арештований у Криму 10 березня 2021 року. Російські властя звинуватили його у нібито "контактах з українськими спецслужбами" і "незаконному зберіганні та транспортуванні боєприпасів".
Єсипенка засудили до п'яти років позбавлення волі в колонії загального режиму і штрафу у розмірі 110 тисяч рублів. Російське звинувачення вимагало для Єсипенка 11 років позбавлення волі.
Журналіст повідомляє, що під час затримання російські правоохоронці застосовували до нього тортури, зокрема електричний струм, намагаючись витягти свідчення.
У Міністерстві закордонних справ України назвали "політично вмотивованим" винесений Єсипенку вирок.
Державний департамент США також висловив своє засудження щодо цього вироку, охарактеризувавши його як "ще один випадок зловживань з боку російських окупаційних сил у Криму".
У лютому 2024 року в Києві відбулася зустріч президента Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Стівена Капуса з українським лідером Володимиром Зеленським. Однією з ключових тем обговорення стало питання звільнення Владислава Єсипенка.